(fot.PAP)

NIK kontroluje ZUS

NIK rozpoczęła kontrolę przygotowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do realizacji zadań ustawy zmieniającej system emerytalny.

Wskutek ustawy, OFE przekazały wczoraj do ZUS-u 51,5 proc. wartości swoich aktywów, czyli 153mld 150 mln zł. „Sprawdzimy, czy transfer nie wpłynie na sprawność wypłaty rent i emerytur” – zapowiedział w mediach prezes NIK-u, Krzysztof Kwiatkowski.

Przede wszystkim jednak NIK sprawdzi w centrali ZUS-u stan jego przygotowania do realizacji zadań ustawy o OFE. Mówi Paweł Biedziak, rzecznik NIK-u.

– Sprawdzimy jakie działania są podejmowane w związku z nowymi obowiązkami, które wynikają z reformy systemu emerytalnego. Zobaczymy jak ZUS dostosował się organizacyjnie do tych zadań; jak zapewnił i czy zapewnił odpowiednie przygotowanie kadrowe; czy posiada niezbędną infrastrukturę techniczną, informatyczną i czy identyfikuje, monitoruje możliwość wystąpienia negatywnych zjawisk. Sprawdzimy też czy skutecznie, doszczętnie wydatkowane są środki publiczne, które były przeznaczone na przygotowanie ZUS-u do wykonywania tych zadań – informuje Paweł Biedziak.

ZUS na wprowadzenie zmian w planie finansowym na 2014 r. zapewnił sobie kwotę 80 mln złotych. NIK zbada zasadność wydatkowania takiej kwoty ze środków publicznych.

W razie potrzeby, izba zbierze też informacje w Ministerstwach Pracy i Polityki Społecznej oraz w Ministerstwie Finansów. NIK nie wyklucza również rozszerzenia kontroli o oddziały ZUS-u. Szczegółowe wyniki będą znane w maju.

RIRM

drukuj