PiS chce zapełnić luki prawne w ustawie o NIK

Poselski projekt ustawy PiS może pomóc w postawieniu zarzutów prezesowi NIK, Krzysztofowi Kwiatkowskiemu – ustalił reporter jednej ze stacji radiowych.

Mowa o projekcie ustawy zgłoszonym w ubiegłym tygodniu, jako „Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o RPO oraz niektórych innych ustaw”. Projekt wprowadzi jednolite przepisy dotyczące zatrzymania, aresztowania i pozbawienia immunitetu RPO, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, posłów i senatorów oraz prezesa NIK.

Chcemy uporządkować przepisy procedury uchylania immunitetu, obecne zawierają wiele luk prawnych – mówi poseł PiS-u Andrzej Matusiewicz. Polityk dodał, że nie wiadomo, na kim nowe rozwiązania zostaną zastosowane jako pierwsze.

– Ujednolicamy całą procedurę uchylenia immunitetu tym wszystkim organom państwowym, które ten immunitet mają. Te przepisy zawierają luki, są niekiedy rozbieżne. Projekt pochodzi jeszcze z roku 2009 i w tej chwili to porządkujemy. Dotyczy to Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezesa NIK-u, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz posłów i senatorów. W pewnym zakresie, choć mniejszym, ale też uzupełniamy te przepisy w ustawie o wykonywaniu mandatów posła i senatora – powiedział poseł Andrzej Matusiewicz.

Według prawników, nowa ustawa może pomóc postawić zarzuty Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. Do tej pory korzystał on z niejasnych zapisów w ustawie o NIK. W efekcie nie można było usunąć go ze stanowiska, ani pozbawić immunitetu.

Z nagrań rozmów Kwiatkowskiego z politykiem PSL Janem Burym wynika, że prezes NIK miał wpływać na rozstrzygnięcia konkursów na kierownicze stanowiska w Izbie.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl