fot. PAP/Jakub Kamiński

Prezes ZUS: nie obserwujemy wzrostu zwolnień lekarskich ze względu na protest nauczycieli

Prowadzimy statystyki w zakresie elektronicznych zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy. Od poniedziałku absolutnie nie obserwujemy wzrostu tych zaświadczeń, a w konsekwencji zasiłków chorobowych z tytułu choroby własnej czy zasiłków opiekuńczych – powiedziała dzisiaj w Radiu ZET prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS w ten sposób skomentowała doniesienia medialne o tym, że pojawiła się zwiększona liczba zwolnień lekarskich w związku z protestem nauczycieli.

„Największe zasilenie tymi zaświadczeniami mamy w poniedziałki. Przykładowo w ten poniedziałek ogółem liczba tych zaświadczeń to 164 384., a tych opiekuńczych 26 359. (…) W porównaniu do tygodnia czy dwóch wcześniej, to utrzymuje się na porównywalnym poziomie” – wyjaśnia Gertruda Uścińska.

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej „Solidarności”. Biorą w nim również udział nauczyciele niezrzeszeni w związkach. Według ZNP, we wtorek strajkowało 74,29 proc. szkół i przedszkoli. W środę i w czwartek – według związkowców – skala protestu była na tym samym poziomie. Ministerstwo Edukacji Narodowej podawało w poniedziałek, że protestuje 48,5 proc. szkół i placówek.

PAP/RIRM

drukuj