NIK krytycznie o MSZ

NIK stwierdziła, że w związku ze zmianą siedziby konsulatu generalnego RP w Kolonii MSZ naruszyło swoje własne, wewnętrzne regulacje. NIK badała sprawę na zlecenie sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.  W czwartek  Izba przedstawiła wynik swoich prac.

Chodzi o sprzedaż dotychczasowej siedziby konsulatu generalnego RP w Kolonii i najem powierzchni biurowej na potrzeby nowej siedziby.

Przetarg na sprzedaż nieruchomości przy Lindenalle został rozstrzygnięty w listopadzie 2014 r. Planowany termin przeniesienia własności to marzec bieżącego roku.

Przewodniczący komisji sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, poseł Adam Lipiński mówi, że Izba nie eksponowała sprawy złamania procedur, wytknęła jednak wiele nieprawidłowości i to one były przedmiotem dyskusji komisji.

Przede wszystkim była dosyć dziwna sytuacja, kiedy polska strona wynajęła nowy budynek, który miał zostać przeznaczony na konsulat, a jednocześnie nie było żadnej perspektywy sprzedaży starego budynku. Efekt tego był taki, że przez wiele miesięcy strona polska płaciła za dwa budynki. Były również wątpliwości dotyczące odrzucenia koncepcji podziału starego budynku na część pod konsulat i część do sprzedaży. Wskazywaliśmy na to, że może byłoby to bardziej racjonalne rozwiązanie, ponieważ ten budynek byłej polskiej ambasady jest historycznym budynkiem, z którym związana była Polonia Niemiecka. Poza tym jest to bardzo prestiżowy budynek. MSZ twierdził, że wadą tego budynku było to, że był niedostosowany do potrzeb usług konsularnych – powiedział poseł Adam Lipiński.

Przedstawiciele ministerstwa bez zastrzeżeń przyjęli też wyniki kontroli NIK. Zapewnili, że resort zastosuje się do wniosków pokontrolnych – które wskazują na konieczność uprzedniego zbadania możliwości sprzedaży danej nieruchomości, przed podjęciem działań w sprawie nowej siedziby.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl