fot. KPRP/Mikołaj Bujak

Prezydent Karol Nawrocki podpisał cztery następne ustawy

Prezydent Karol Nawrocki podjął decyzję w sprawie następnych ustaw. Prezydent RP podpisał między innymi  ustawę wprowadzającą zerowy PIT dla marynarzy i nowelę ustawy o zastawie rejestrowym i w trybie kontroli następczej skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego.

7 sierpnia 2026 r. Prezydent RP Karol Nawrocki podpisał:

Ustawę z dnia 17 lipca 2026 r. o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (nr druku sejmowego 2468)

Ustawę z dnia 17 lipca 2026 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorstw żeglugowych oraz stworzenia warunków ich funkcjonowania pod polską banderą (nr druku sejmowego 2549)

Ustawę z dnia 17 lipca 2026 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z opłatami uiszczanymi na rzecz Komisji Nadzoru Finansowego (nr druku sejmowego 2620)

Ustawę z dnia 17 lipca 2026 r. ustawa o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów oraz ustawy – Prawo o ruchu drogowym (nr druku sejmowego 2498) – którą jednocześnie skieruje do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.

Podpisane ustawy stanowią próbę poprawy sprawności państwa poprzez cyfryzację i udrożnienie zatorów administracyjnych w kluczowych sektorach, co w dłuższej perspektywie powinno przynieść korzyści zarówno obywatelom, jak i budżetowi państwa.

Prezydent zdecydował o podpisaniu ustawy o standaryzacji danych deweloperskich, z uwagi na fakt, iż przedstawione regulacje wpisują się w żywą w ostatnim czasie debatę na temat kryzysu mieszkaniowego oraz realizację polityki ”jawnych cen”. Ustawa zyskała poparcie, ponieważ uderza w asymetrię informacyjną, która od lat stawia kupujących na gorszej pozycji wobec profesjonalnych graczy rynkowych.

Kolejna podpisana ustawa o polskiej banderze, wpisuje się w segment bezpieczeństwa strategicznego i energetycznego Polski, szczególnie w kontekście budowy farm wiatrowych na Bałtyku (sektor offshore). Obecny kontekst polityczny, w szczególności międzynarodowy, sprawa, że posiadanie własnej floty obsługującej instalacje na Bałtyku staje się kluczowym elementem niezależności od zewnętrznych dostawców i serwisów.

Ustawa o opłatach na rzecz KNF zyskała poparcie Prezydenta Karola Nawrockiego, z uwagi na założenie zmiany modelu pobierania opłat przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego na model ex ante – opłata musi być wniesiona już w momencie składania wniosku. Dodatkowo wprowadza nowe opłaty za specyficzne czynności, takie jak zawiadomienie o nabyciu znacznego pakietu akcji instytucji finansowych. Ponadto, regulacje uzyskały niezwykle szerokie poparcie w Sejmie (ponad 400 głosów), ponieważ kończy z patologią, w której solidne instytucje finansowe w swoich składkach opłacają koszty obsługi wadliwych wniosków składanych przez nieprzygotowane podmioty.

Ostatnią podpisaną ustawą jest: ustawa o czyszczeniu rejestru zastawów. Jednocześnie, Prezydent zdecydował o skierowaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Prezydent zdecydował o podpisaniu ustawy, ponieważ upraszcza ona procedurę usuwania z rejestru zastawów, które wygasły z mocy prawa po 20 latach, zastępując formalne wyroki sądowe technicznymi adnotacjami.

Regulacje budzą jednak pewne zastrzeżenia konstytucyjne. Zdaniem Prezydenta, ustawa może naruszać gwarantowane przez art. 45 Konstytucji prawo do sądu oraz prawo do ochrony praw majątkowych (art. 64 Konstytucji).

prezydent.pl

drukuj