Prezydent Duda rozmawiał z prezydentami Tadżykistanu i Gruzji

Prezydent Andrzej Duda, który w poniedziałek odwiedził polskich żołnierzy w Afganistanie, w drodze powrotnej do Warszawy odwiedził Duszanbe i Tbilisi, gdzie rozmawiał z prezydentami Tadżykistanu i Gruzji – poinformował PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Prezydent Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak odwiedzili w poniedziałek polskich żołnierzy służących w natowskiej misji w Afganistanie. [czytaj więcej]

W drodze powrotnej z Bagram do Warszawy delegacja lądowała w Duszanbe i Tbilisi, gdzie prezydent odbył rozmowy z prezydentami Tadżykistanu Emomalim Rachmonem i Gruzji Giorgim Margwelaszwilim.

Krzysztof Szczerski poinformował, że rozmowa z prezydentem Tadżykistanu dotyczyła przede wszystkim bezpieczeństwa.

„Tadżykistan ma szczególne położenie, sąsiaduje z obszarem o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa międzynarodowego, z Iranem, Pakistanem, Afganistanem i Rosją” – zaznaczył szef gabinetu prezydenta.

Poinformował, że prezydenci Duda i Rachmon rozmawiali o przyszłości misji stabilizacyjnej w Afganistanie, wpływach tzw. Państwa Islamskiego w regionie, walce z terroryzmem oraz przemytem narkotyków. Zaznaczył, że była to pierwsza od 15 lat rozmowa prezydentów obu państw, „otwierająca perspektywy współpracy politycznej i gospodarczej Polski z tym regionem”.

Z kolei z prezydentem Gruzji prezydent Duda rozmawiał o dwustronnych kontaktach w najbliższym czasie.

„Prezydent Duda został zaproszony i potwierdził obecność na obchodach stulecia niepodległości Gruzji, które odbędą się w Tbilisi w maju, na których Polska będzie goście specjalnym” – powiedział Krzysztof Szczerski.

Zaznaczył, że podczas wizyty prezydenta Dudy w stolicy Gruzji zostanie zainaugurowane międzynarodowe forum gospodarcze pod patronatem prezydentów Polski i Gruzji.

Prezydent Margwelaszwili odwiedził Polskę w listopadzie 2017 r. Prezydent Duda był w Tbilisi w maju 2017 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl