Prezydent Duda: Singapur partnerem w dziedzinie technologii, innowacji i energetyki

Singapur jest dla Polski ważnym i perspektywicznym partnerem m.in. w dziedzinie nowoczesnych technologii, innowacji i energetyki – powiedział po dzisiejszych rozmowach z prezydentem Singapuru Tonym Tanem Keng Yamą w Warszawie prezydent Andrzej Duda.

Duda podkreślił, że Singapur jest dla Polski znaczącym partnerem także w dziedzinie wymiany młodzieży, w tym młodzieży studenckiej, oraz w sferze badań i nowych technologii. Odniósł się w tym kontekście do umowy zawartej dziś pomiędzy polskim Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a singapurską Agencją Nauki, Technologii i Badań.

„Ta współpraca z państwem tak szybko cały czas rozwijającym się, z państwem, które stawia właśnie na innowacje, na nowoczesne technologie, z państwem, w którym start-upy rozwijają się w sposób tak dynamiczny i jest ich tak wiele, to jest z całą pewnością ten kierunek, w jakim powinniśmy podążać. Dlatego tak bardzo cieszę się z tej wizyty pana prezydenta” – podkreślił prezydent Duda.

Oprócz gospodarki i nowych technologii Andrzej Duda zwracał również uwagę na znaczenie polsko-singapurskiej współpracy w dziedzinie energetyki, w tym w sektorze energii odnawialnej, a także przemysłów obronnych i rolno-spożywczych.

„Singapur jest dzisiaj wielkim portem, w którym trwa handel gazem LNG. W Polsce uruchomiliśmy rok temu terminal gazu skroplonego, gazu LNG, chcemy także i w tym kierunku rozmawiać, chcemy i w tym kierunku intensyfikować naszą wymianę handlową, budując zarazem więzi w zakresie dywersyfikacji dostaw energii” – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent Polski zwrócił też uwagę na działania podjęte na rzecz otwarcia w Polsce honorowego konsulatu singapurskiego i wyraził nadzieję, że „z czasem powstanie tu także poważne przedstawicielstwo dyplomatyczne”.

„To będzie dla mnie oznaczało, że nasza współpraca rozwija się dynamicznie, czego ja bardzo pragnę i mam nadzieję, że uda nam się to zorganizować” – dodał prezydent Duda.

Tony Tan Keng Yam podkreślił, że jest „niezwykle zaszczycony”, że może być „pierwszym prezydentem Singapuru składającym wizytę państwową w Polsce”.

„Moja wizyta stanowi znaczący kamień milowy w dwustronnych relacjach pomiędzy Singapurem i Polską” – wskazał.

Jak relacjonował podczas spotkania z prezydentem Dudą, które – w jego ocenie było „bardzo owocne” – głowy państw potwierdziły „dwustronne i doskonałe stosunki” pomiędzy krajami.

„Zrobiliśmy bilans znaczącego postępu, jaki dokonał się w wielu obszarach współpracy, w tym w gospodarce, nauce, technologii, jak również w ramach współpracy w obszarze kultury. (…) Jesteśmy zadowoleni, że nasze stosunki gospodarcze zwiększają się i cieszymy się na jeszcze bliższą współpracę i wzrost gospodarczy – zarówno handlu, jak i inwestycji” – powiedział prezydent Singapuru.

Tony Tan Keng Yam przekonywał, że porozumienia, które zostały w poniedziałek podpisane przez Polskę i Singapur „umocnią z pewnością wymianę i współpracę pomiędzy firmami obydwu państw”.

Poinformował, że z prezydentem Dudą rozmawiał też o kierunkach rozwoju w Europie i w Azji.

„Zarówno Polska, jak i Singapur mają otwarte, chętne do inwestycji, zlokalizowane w sercach naszych regionów gospodarki” – mówił prezydent Singapuru.

Tony Tan Keng Yam zaprosił prezydenta Dudę do złożenia wizyty w Singapurze.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl