fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydent Duda z wizytą w Szwajcarii. W planach rozmowy o edukacji

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczął trzydniową wizytę w Szwajcarii. W niedzielę para prezydencka odwiedziła Muzeum Polskie w Rapperswilu.

W poniedziałek Andrzej Duda spotka się ze szwajcarskim prezydentem Johannem Schneiderem-Ammannem. Rozmowy polityczne dotyczyć będą m.in. możliwej współpracy w zakresie edukacji – informuje prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

– Pan prezydent będzie rozmawiał na temat systemu tzw. szkolnictwa dualnego w Szwajcarii, które polega na współpracy szkół zawodowych z przedsiębiorcami, dlatego że ten model odbudowy szkół zawodowych, rozbudowy fachowych szkół w Polsce panu prezydentowi bardzo leży na sercu. Wraz z pierwszą damą będą rozmawiać z tymi, którzy zarządzają edukacją szwajcarską, a także po prostu odwiedzimy miejsca, w których taką dualną edukację się prowadzi, ale też próbując pozyskać w Szwajcarii sojuszników dla polskiej reformy edukacji, żeby w Polsce te szkoły zawodowe odbudować. Mamy nadzieję, że Szwajcarzy ze swoim doświadczeniem będą tutaj pomocni – wyjaśnia minister Krzysztof Szczerski.

Prezydent Andrzej Duda będzie uczestniczył także w polonijnej uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Złoży też kwiaty przed tablicą upamiętniającą pobyt w Szwajcarii Henryka Sienkiewicza, z okazji 100. rocznicy śmierci pisarza. Prezydencka wizyta w Szwajcarii zakończy się we wtorek.

RIRM

drukuj