fot. PAP/Mateusz Marek

Prezydent Andrzej Duda przebywa na Malcie

Prezydent RP przebywa z wizytą na Malcie, gdzie bierze udział w spotkaniu przywódców państw Grupy Arraiolos. Niewykluczone, że podczas rozmów pojawi się temat reparacji wojennych. Prezydent Andrzej Duda spotkał się dziś z prezydentem Niemiec, Frankiem–Walterem Steinmeierem. Przywódcy rozmawiali m.in. o sytuacji na Ukrainie, bezpieczeństwie w Europie oraz sprawie reparacji wojennych.

Udział w spotkaniu przywódców państw Grupy Arraiolos jest okazją do omówienia tematów związanych m.in. z bezpieczeństwem, sytuacją na wschodzie i południu Europy oraz wojną na Ukrainie. Zaplanowano także spotkania bilateralne. Andrzej Duda rozmawiał już z prezydentem Portugalii.

Prezydent Andrzej Duda dziś spotkał się z prezydentem Niemiec, Frankiem–Walterem Steinmeierem. Polska wystosowała notę dyplomatyczną do Niemiec ws. zadośćuczynienia za straty poniesione w czasie II wojny światowej. Władze w Berlinie powtarzają, że temat jest zamknięty.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Jakub Kumoch, powiedział, że prezydenci uznają, iż jest to spór o charakterze prawnym.

– Obaj zgodzili się co do tego, że jest to sprawa dosyć trudna, która musi zostać rozwiązana przy współpracy obu państw. Najważniejszym zadaniem prezydentów obu państw jest utrzymanie pozytywnej dynamiki relacji między dwoma społeczeństwami, bo to nie jest spór między Polakami i Niemcami, a między rządami – wskazał Jakub Kumoch.

Grupa Arraiolos zrzesza prezydentów kilkunastu państw Europy. Została utworzona w 2003 r. Nazwa pochodzi od portugalskiej miejscowości, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie prezydentów m.in. Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch. W następnych latach dołączali do nich inni przywódcy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl