fot. PAP/Maciej Kulczyński

Prezydent Duda: Wierzę, że nowa konstytucja naprawdę wprowadzi nas w XXI wiek

Wierzę, że nowa konstytucja naprawdę wprowadzi nas w XXI wiek, że będzie konstytucją dla nowego pokolenia, na miarę silnej, wzrastającej Rzeczypospolitej – mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Ostrzeszowa (woj. wielkopolskie).

Prezydent wskazał, że Ostrzeszów zawsze był polskim miastem, niezależnie od biegu historii.

„Był nim właśnie dzięki wam. (…) To zawsze było polskie miasto, nawet w czasie zaboru pruskiego, nawet wtedy, kiedy Polski nie było na mapie, tutaj zawsze pamiętaliście o Polsce i zawsze kultywowaliście polskość” – zwrócił się do mieszkańców miasta dziękując im za taką postawę.

„Ja, jako prezydent Rzeczypospolitej, także staram się brać udział w budowie Rzeczypospolitej tej silnej, takiej, o jaką walczyły pokolenia naszych przodków i o jaką myśmy, współczesne pokolenia walczyli w 1989 roku” – dodał.

Prezydent podkreślił, że po 20 latach, kiedy – w jego przekonaniu – „okres przejściowy po czasach zniewolenia, komuny kończy się. Czas na nową konstytucję”.

Dodał, że dlatego chce, aby zostało przeprowadzone w przyszłym roku, na stulecie niepodległości, referendum ws. nowej konstytucji.

„Chciałbym, abyście – jako Wielkopolanie – mi w tym pomogli, żebyście wzięli udział w tej wielkiej narodowej debacie, w której ja będę dyskutował z reprezentatywnymi grupami społecznymi, ze stowarzyszeniami, ze związkami zawodowymi, z tymi, którzy będą chcieli tę debatę konstytucyjną podjąć” – mówił.

Prezydent Andrzej Duda apelował też o udział w referendum.

„Chciałbym, aby na podstawie wyników referendum eksperci przygotowali nową konstytucję, według waszych wskazań” – oświadczył prezydent.

Podkreślił, że wierzy, iż „nowa konstytucja naprawdę wprowadzi nas w XXI wiek, że będzie konstytucją dla nowego pokolenia na miarę silnej, wzrastającej Rzeczypospolitej”.

„Niepoległej, suwerennej, która jest jednym z największych państw europejskich, i która zasługuje na to, aby mieć swoje silne i trwałe miejsce w Europie i zasługuje na to, by być krajem zamożnym” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj