fot. PAP/Darek Delmanowicz

Prezes NBP został laureatem Specjalnej Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda wręczył tegoroczne Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. Specjalne wyróżnienie trafiło do prezesa Narodowego Banku Polskiego, prof. Adama Glapińskiego.

Uroczysta gala była częścią Kongresu 590. Odbyła się w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Wśród laureatów Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP znaleźli się m.in. firma meblowa Nawrocki z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, Spółdzielnia Mlekpol w kategorii „narodowy sukces”, a także KGHM w kategorii „międzynarodowy sukces” i PKN Orlen w kategorii „odpowiedzialny biznes”.

– Wszystkie te firmy wspaniale działają na polskim rynku, na rynkach zagranicznych i pięknie nas tam reprezentują, za co z całego serca dziękuję – mówił prezydent Andrzej Duda.

Indywidualna nagroda gospodarcza powędrowała w ręce prezesa firmy Pronar, producenta ciągników i maszyn rolniczych.

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o przyznaniu dodatkowej, specjalnej nagrody. Wyróżnienie otrzymał prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński.

Prezydent uzasadniał, że nie wiadomo, co stałoby się z polską gospodarką i polskimi firmami, gdyby załamał się system bankowy. To, że udało się tego uniknąć – jak mówiła głowa państwa – to właśnie zasługa prezesa Narodowego Banku Polskiego.

– Było to ogromne niebezpieczeństwo. Tylko prezes NBP i ja wiemy, ile razy spotkaliśmy się w tamtym momencie, ile razy prof. Adam Glapiński przychodził do mnie i mówił: „Panie prezydencie, spokojnie, działamy, panujemy nad sytuacją” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent tłumaczył, że poprzez działania NBP w bankach nie zabrakło pieniędzy. Obawiano się paniki i sytuacji, w której klienci będą na dużą skalę wybierali gotówkę.

– Panie prezesie, ogromnie za to dziękuję. To była niezwykła próba – podziękował prezydent Andrzej Duda.

Prof. Adam Glapiński kieruje bankiem centralnym od połowy 2016 roku. Zapowiedział, że będzie ubiegał się o kolejną kadencję na tym stanowisku.

 

TV Trwam News

drukuj