Nowa kampania Ministerstwa Zdrowia. Ma promować otwartość w mówieniu o problemach psychicznych u młodych ludzi  

Ministerstwo Zdrowia zainaugurowało kampanię „Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje.”. Jej celem jest promowanie otwartości w mówieniu o problemach psychicznych dzieci i młodzieży.

Pandemia zmieniła życie codzienne Polaków niezależnie od wieku. Dystans społeczny, zamknięcie w domach, praca i nauka zdalna, ograniczenie kontaktów społecznych i przeniesienie ich do internetu. To wszystko miało wpływ na stan psychiczny dorosłych oraz dzieci i młodzieży – wskazuje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

– Młodzież zamyka się w swoich domach, zamyka się w pewnej bańce i pewne problemy, które zawsze występowały w okresie dorastania, w tej chwili są w sposób bardziej ostry, uwidaczniają się – mówi wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska.

Około 15 procent najmłodszych dzieci czuje się samotnie i nie ma z kim porozmawiać – wynika z badań przeprowadzonych przez Rzecznika Praw Dziecka. Z problemami zmagają się także dzieci starsze.

– Ponad 40 procent dzieci… tej starszej młodzieży szkolnej, kilkunastoletniej, właśnie czuje się bezradna, czuje się zagubiona i to już jest bardzo niepokojące – zaznacza Rzecznik Praw dziecka, Mikołaj Pawlak.

Utrzymywanie takiego stanu może doprowadzić do depresji, która niesie poważne konsekwencje dla zdrowia.

– Jeśli przez dłuższy czas dziecko jest w depresji, to są to takie sytuacje, które prowadzą do mikrouszkodzeń struktur odpowiedzialnych za nasze życie emocjonalne już nawet w życiu dorosłym – informuje psycholog społeczny, dr Krystyna Kmiecik-Baran.

Ostatni rok to też coraz więcej przypadków samookaleczenia i autoagresji. Według danych policji liczba prób samobójczych wśród najmłodszych wzrosła między 2013 a 2020 rokiem o 134 procent. Prób zakończonych śmiercią jest więcej aż o 26 procent. Naprzeciw problemom najmłodszych wychodzi Ministerstwo Zdrowia z kampanią „Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje.”. W jej ramach zwiększona zostanie dostępność specjalnej infolinii, gdzie można uzyskać pomoc.

– Warto zapamiętać: 800-12-12-12, bo ten numer powinien być, jeżeli nie pierwszym kontaktem poprzez rodziców czy specjalistów, to powinien być tą linią czy tym punktem, gdzie wy, dzieci, kierujecie swoje wątpliwości – mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Infolinia działa 7 dni w tygodniu, przez całą dobę. Na telefony potrzebujących dzieci czeka zespół specjalistów. Podobną funkcję pełnią też ośrodki pomocy środowiskowej.

– Stworzyliśmy całą sieć, w tej chwili już ponad 300 ośrodków wsparcia środowiskowego – wskazuje minister zdrowia.

W ośrodkach każdy może skorzystać – bez skierowania – z pomocy psychologicznej i terapeutycznej. Pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii, prof. Małgorzata Janas-Kozik, zaznacza, że bardzo ważne zadanie należy też do rodziców.

– Wygospodarujmy w swojej przestrzeni w domu takie miejsce, żebyśmy chociaż 15 minut znaleźli na to, żebyśmy wszyscy razem usiedli i powiedzieli: ja się też boję i nie wiem, ale po to jestem z tobą, że możesz przyjść zawsze do mnie powiedzieć – radzi prof. Małgorzata Janas-Kozik, pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii.

Także w szkołach ma być zwiększony dostęp do wsparcia psychologiczno-pedagogicznego – zaznacza wiceminister edukacji i nauki, Marzena Machałek.

– Planowane jest w przyszłym budżecie 700 mln zł dodatkowego wsparcia, które trafi do szkół i placówek oświatowych, z tego 180 mln zł na zajęcia psychologiczno-pedagogiczne, pozostała kwota na zatrudnienie dodatkowych specjalistów – informuje Marzena Machałek, wiceminister edukacji i nauki.

Dodatkowe środki mają pozwolić nawet na dwukrotne zwiększenie liczby psychologów i pedagogów w szkołach.

 

 

TV Trwam News

drukuj