Mniejsze przywileje dla dzieci urodzonych przed 17 marca

Rodzice dzieci urodzonych przed 17 marca nabywają nowe przywileje – matki których maluchy przyszły na świat przed tą datą protestują.

1 września zacznie obowiązywać projekt nowelizacji Kodeksu Pracy wydłużający urlopy macierzyńskie do roku. Nowe przywileje zaczną obowiązywać rodziców, których pociechy urodziły się po 17 marca.

Wywołało to protesty, powstał ruch „Matek Pierwszego Kwartału”, który domaga się, by nowymi przepisami objąć cały rocznik 2013.

Poseł Marzena Machałek akcentuje że cała sprawa jest kuriozalna.

– To kuriozalne, dzisiaj słyszymy o takich sytuacjach, że kobiety starają się dłużej donosić swoje dziecko żeby urodzić je w odpowiednim terminie i skorzystać z dłuższego urlopu. To świadczy o bardzo złych pomysłach, które różnicują ludzi i różnicują rodziców. Ten urlop dotyczy głównie matek, ale korzystają z nich także ojcowie – powiedziała poseł Marzena Machałek.

Poseł dodaje, że przedział czasowy w którym zaczęłyby obowiązywać nowe przepisy powinien objąć cały rok.

– Nie może być tak, że 17 czy 18 marca, czy jakikolwiek inny dzień jest terminem, który coś zamyka, czy coś otwiera. To powinien być konkretny rok kalendarzowy, albo lata kalendarzowe. Widać ewidentnie, że rząd Tuska chciał coś obiecać, ale w związku z tym, że to tylko obietnice, próbuje je niby spełnić, a tak naprawdę na tym zaoszczędzić. Spowoduje to bardzo niepokojące, a nawet niedobre zjawiska. Mamy kolejną obietnicę, która zamiast pomóc przeszkadza – dodaje poseł Marzena Machałek.
 

Wypowiedź poseł Marzeny Machałek


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj