fot. PAP/KPRP/Igor Smirnow

Pogłębienie partnerstwa strategicznego głównym tematem rozmów prezydentów Polski i Rumunii

Prezydenci Polski i Rumunii rozmawiali o poszerzeniu i pogłębieniu partnerstwa strategicznego.  W drugiej połowie roku ma dojść do wspólnego posiedzenia rządów obu krajów. Takie deklaracje padły podczas konferencji prezydentów: Andrzeja Dudy oraz Klausa Iohannisa w Bukareszcie.

Polski prezydent rozpoczął w ten sposób dwudniową wizytę w Rumunii, gdzie odbędzie się debata przywódców tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki. W spotkaniu on-line wezmą udział także: sekretarz generalny NATO i prezydent Stanów Zjednoczonych.

Wśród tematów, jakie już wybrzmiały na konferencji, znalazła się kwestia bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu, w tym sytuacja na Ukrainie oraz Białorusi.

Chcielibyśmy bardzo, aby Białoruś szła w kierunku demokracji – powiedział prezydent Andrzej Duda. Zwrócił też uwagę na represje, które spotykają polską mniejszość ze strony białoruskiego reżimu.

– Patrząc z polskiego punktu widzenia, jest to problem trwający na Białorusi, dotykający także obywateli Białorusi narodowości polskiej, choćby tych, którzy stoją na czele polskiej mniejszości na Białorusi i niestety zostali aresztowani. Sytuacja pod tym względem jest bardzo trudna. To również niepewność przyszłych losów zarówno samej Białorusi, jak i tych, którzy na jej terenie mieszkają. Chcielibyśmy bardzo, aby kraj ten szedł w kierunku demokracji i stawał się krajem w pełni suwerennym i niepodległym – wskazywał Andrzej Duda.

Prezydent jeszcze przed rozpoczęciem szczytu B9 złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Spotkał się również z premierem Rumunii. Planowane są też rozmowy Andrzeja Dudy z przewodniczącymi rumuńskiego Senatu oraz Izby Deputowanych.

https://twitter.com/BPM_KPRP/status/1391711370274557953

We wtorek prezydenci wezmą m.in. udział w ćwiczeniach wojskowych. Andrzej Duda spotka się ponadto z polskimi żołnierzami.

RIRM

drukuj