fot. PAP/Grzegorz Momot

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował charytatywne zawody w narciarstwie alpejskim

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował dziś charytatywne zawody w narciarstwie alpejskim 12H Slalom Maraton Zakopane 2023. Dziękował organizatorom i uczestnikom za połączenie sportowej rywalizacji i zbiórki środków na rehabilitację osób z niepełnosprawnościami.

Prezydent wyraził satysfakcję, że po raz kolejny może brać udział w akcji organizowanej przez fundację Handicap Zakopane.

„Ogromnie się cieszę, że mogłem przyjechać do Zakopanego w tej niesamowitej w tym roku zimowej scenerii. Cieszę się bardzo, że po raz kolejny się spotykamy, a przede wszystkim – co najważniejsze – że nasi wspaniali zawodnicy, mistrzowie są znowu z nami na tych wspaniałych zawodach (…), by zebrać środki na kolejny rok edukacji przez sport i rehabilitacji dla dzieci z niepełnosprawnościami” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że zajęcia, które realizuje dla dzieci z niepełnosprawnościami fundacja Handicap Zakopane, rehabilitując i edukując dzieci poprzez sport, to wspaniałe i ważne dzieło.

„Wychowanie, przygotowanie jest wielkim wyzwaniem. To dla mnie ogromna przyjemność, że mogę tutaj być i wielki zaszczyt spotkać się z naszymi zawodnikami. Wierzę, że dzisiaj pobijemy kolejny rekord, choć wcale nie będzie to łatwe” – powiedział Prezydent RP.

Burmistrz Zakopanego, Leszek Dorula, podkreślił, że charytatywne zawody to jedna z ważniejszych imprez, która odbywa się w Zakopanem.

„Z dumą ją organizujemy, kiedy pierwszy narciarz Rzeczypospolitej uczestniczy w niej i wspiera nas (…) w tak ważnej rzeczy, która dotyczy dzieci” –wskazał burmistrz Zakopanego.

Pomysłodawcą narciarskiego maratonu jest olimpijka i wielokrotna mistrz Polski w narciarstwie alpejskim, prezes fundacji Handicap Zakopane, Małgorzata Tlałka-Długosz. Podczas trwającego 12 godzin narciarskiego maratonu, czołowi polscy narciarze wraz z podopiecznymi fundacji bez przerwy pokonują slalom, chcąc w tym czasie zjechać jak najwięcej razy. Każdy przejechany kilometr oznacza więcej pieniędzy na działalność fundacji Handicap Zakopane.

Narciarskiemu maratonowi towarzyszą zawody otwarte dla wszystkich amatorów i miłośników narciarstwa oraz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Impreza potrwa do godz. 20. Celem imprezy jest pozyskanie środków na rzecz aktywizacji sportowej i integracji poprzez sport dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością. Podczas ubiegłorocznych zawodów narciarze przejechali łącznie 712 km.

Fundacja Handicap Zakopane od 2014 roku prowadzi całoroczne, bezpłatne integracyjne treningi sportowe dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością w dyscyplinach zimowych i letnich. Ponadto Fundacja organizuje obozy sportowo-rehabilitacyjne, zawody i imprezy oraz włącza swoich podopiecznych do rywalizacji sportowej.

PAP

drukuj