fot. PAP/EPA

Joe Biden przyjedzie do Polski  

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Marcin Przydacz, potwierdził po rozmowach z przedstawicielami amerykańskiej administracji, że prezydent USA, Joe Biden, przyjedzie do Polski. Ustalane są szczegóły wizyty.

 Marcin Przydacz spotkał się w Waszyngtonie z amerykańskim doradcą ds. bezpieczeństwa, Jake’iem Sullivanem oraz wiceszef amerykańskiej dyplomacji, Wendy Sherman. Rozmowy koncentrowały się wokół bezpieczeństwa, dotyczyły dalszej obecności wojsk amerykańskich w Polsce i dalszej adaptacji sprzętowej, która sprzyja budowaniu potencjału obronnego NATO.

Polska i Stany Zjednoczone spodziewają się niebawem rosyjskiej ofensywy na Ukrainie, stąd dyskusje o tym, jak powinien zareagować Sojuszu Północnoatlantycki na to, co będzie działo się na froncie.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej potwierdził, iż do Polski przyjedzie prezydent USA.

– Joe Biden zamierza przyjechać do Polski. Dzisiaj rozmowa dotyczyła także ewentualnych planów na najbliższy czas. Oczywiście, szczegóły wizyty będą przekazywane w odpowiednim czasie, kiedy zostanie wskazana konkretna data, gdy zostaną rozpoczęte konkretne przygotowania – mówił Marcin Przydacz.

Marcin Przydacz określił swoje rozmowy w Waszyngtonie jako duży krok naprzód, jeśli chodzi o zwiększenie kontaktów polsko-amerykańskich na najwyższym szczeblu. Wypowiedź szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej rozwiała wątpliwości, jakie zasiał wcześniej prezydent Andrzej Duda. W trakcie wizyty na Łotwie przekonywał, że przyjazd Joe Bidena do Polski nie jest przesądzony, a pod uwagę brane są wszystkie kraje Europy Środkowej. Media spekulują, że amerykański przywódca odwiedzi Polskę przy okazji rocznicy rosyjskiej napaści na Ukrainę.

TV Trwam News

drukuj