Prof. A. Gil: Wizyta Trumpa w Polsce to wielka szansa dla naszego kraju

To wielka szansa dla Polski w pogłębieniu relacji amerykańsko-polskich – mówi prof. Andrzej Gil, politolog. 6 lipca tego roku prezydent USA Donald Trump prawdopodobnie przybędzie z wizytą do Polski – poinformował o tym Reuters. Agencja powołuje się na trzy źródła. Donald Trump udaje się wówczas do Niemiec, które są organizatorem szczytu G20.

Prof. Andrzej Gil w tym kontekście podkreśla, że głębsze relacje między Polską a Stanami Zjednoczonymi są realne, chociażby w kwestii bezpieczeństwa.

Jest to wielka szansa dla Polskie, żeby jednak w tym bezpośrednim kontakcie pana prezydenta Andrzeja Dudy i zapewne pani premier i jeszcze innych polityków, dokonać pewnego przełomu w relacjach amerykańsko-polskich polegającego na tym, że Polska będzie traktowana jako rzeczywisty sojusznik, a nie jakieś państwo takie amorficzne, gdzieś między Rosją a Niemcami. Sądzę, że też bezpieczeństwo. Jednak kurs, który przyjęły władze Polskie, kurs wobec wojującego islamu jest bardzo zbieżny z tym kursem, który przyjął Donald Trump i wydaje mi się, że na tej płaszczyźnie można budować głębsze relacje i z tego może skorzystać polityka bezpieczeństwa Polski – powiedział prof. Andrzej Gil.

Prezydent RP Andrzej Duda osobiście zaprosił Donalda Trumpa do złożenia wizyty w Polsce. Okazją do tego był szczyt NATO w Brukseli.

Prezydent Trump w drodze na szczyt G20 w Hamburgu prawdopodobnie przybędzie do Warszawy, bądź odwiedzi Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska w dniach 6-7 lipca spotkają się przywódcy państw Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej na tzw. szczycie państw Trójmorza. Szczyt G20 w Hamburgu zaplanowano na 7-8 lipca.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl