fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Niemcy: Bundestag przyjął uchwałę o pojednaniu i współpracy z Polską

Bundestag przyjął w czwartek uchwałę o pojednaniu i współpracy z Polską opracowaną przez koalicję rządową CDU/CSU i SPD z okazji 25. rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie.

Za uchwałą „Pojednanie, partnerstwo, współpraca – 25-lecie niemiecko-polskiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” głosowały kluby chadeków i socjaldemokratów. Partie opozycyjne Zieloni i Lewica wstrzymały się od głosu.

Autorzy dokumentu uznali podpisany 17 czerwca 1991 roku traktat za początek „nowej epoki w niemiecko-polskich relacjach”. Razem z podpisanym 14 listopada 1990 roku traktatem granicznym stanowił on „historyczną cezurę”, która stworzyła „stabilny fundament dla rozpoczętego we wcześniejszych dekadach pojednania i normalizacji (stosunków) między Polakami a Niemcami” – głosi uchwała.

Uczestnicy parlamentarnej debaty podkreślali zasługi Polaków dla demokratycznych przemian w Europie i zjednoczenia Niemiec, zgodnie uznając minione ćwierćwiecze w polsko-niemieckich relacjach za sukces.

„Naszymi najważniejszymi partnerami na świecie są Francja, USA i Polska. Bez Polski nasza europejska rodzina nie ma żadnej przyszłości” – mówił poseł Zielonych Manuel Sarrazin.

Przyjęta uchwała zawiera obszerny opis polsko-niemieckich relacji począwszy od „mrocznych rozdziałów”, zapoczątkowanych podziałem Polski pomiędzy Niemcy i Związek Radziecki w wyniku Paktu Ribbentrop-Mołotow zawartego w sierpniu 1939 roku, poprzez forsowane przez Kościoł pierwsze inicjatywy pojednania w latach 60., aż po nawiązanie przyjaznych stosunków po zakończeniu zimnej wojny i zjednoczeniu Niemiec.

Autorzy uchwały przypomnieli o Konstytucji Trzeciego Maja z 1791 roku, podkreślając, że była ona pierwszą pisaną nowoczesną konstytucją w Europie i pozostaje do dziś punktem odniesienia dla narodu polskiego.

Obszerny fragment uchwały dotyczy współpracy Warszawy i Berlina w Unii Europejskiej.

PAP/RIRM

drukuj