fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Rosja i Niemcy zacieśniają współpracę w kwestii energetyki

Berlin i Moskwa w najbliższym czasie powołają wspólną agencję energetyczną. Z medialnych informacji wynika, że rosyjska agencja energetyczno-techniczna oraz niemiecka DENA maja wymieniać się doświadczeniami z zakresu nowych technologii.

Eksperci podkreślają, że Niemcy rozgrywają swoje interesy kosztem innych państw Unii Europejskiej, w tym Polski.

Poseł Adam Abramowicz, członek sejmowej komisji gospodarki zauważa, że Niemiecki rząd wzywa nas do solidarności w sprawie np. emisji gazów cieplarnianych, a teraz pomija swoich partnerów.

Niemcy muszą wiedzieć, że jeżeli my, jako Polacy, mamy wspólnie działać na arenie gospodarczej, to oczekujemy takiej samej solidarności z ich strony. Nie może być tak, że jest budowany Nord Stream wbrew interesom innych krajów, głównie Polski. Mam nadzieję, iż w najbliższych dniach nasze MSZ zacznie działać w tym kierunku, żeby jednak ta postawa Niemiec była bardziej jednoznaczna – podkreślił poseł Adam Abramowicz.

Projekt Nord Stream 2 przewiduje budowę dwóch gazociągów morskich z roczną przepustowością 55 mld metrów sześciennych gazu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, tyle samo, ile istniejący gazociąg Nord Stream.

RIRM

drukuj