Rosja występuje do UNESCO ws. rozbiórek pomników czerwonoarmistów w Polsce

Rosja chce, by UNESCO zablokowało decyzję polskich władz o rozbiórce pomników czerwonoarmistów w Polsce. Do międzynarodowej organizacji o zajęcie stanowiska zwróciła się przewodnicząca Komisji Społecznej Izby Rosji ds. rozwoju społecznej dyplomacji i wsparcia rodaków za granicą Jelena Sutormina.

Radzieckie pomniki z czasów II wojny światowej – według Rosjan – są symbolami zwycięstwa nad faszyzmem, stanowią również wartość kulturową. Wcześniej interweniował w tej sprawie rosyjski MSZ.

Według planów Instytutu Pamięci Narodowej z przestrzeni publicznej mają zniknąć pomniki tzw. wdzięczności Armii Radzieckiej. Także polski Sejm przyjął ustawę o dekomunizacji przestrzeni publicznej. To wywołuje sprzeciw Rosji.

Dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, wystąpienie strony rosyjskiej do UNESCO ocenia jako przejaw skrajnej buty i arogancji.

Ja oczywiście rozumiem ją z punktu widzenia rosyjskiej racji stanu. Jestem przekonany, że strona polska w UNESCO będzie umiała obronić swoje stanowisko i po prostu pokazać, że to wszystko, co dzieje się w Polsce z pomnikami okupantów i z symbolami narzuconej nam ideologii, powinno zniknąć. Z tymże, my wcale nie niszczymy tych pomników, nie burzymy ich – my je albo oddajmy stronie rosyjskiej tak, jak było z pomnikiem Czerniachowskiego, który pojechał właśnie do Rosji; tak, jak pomnik Ivana Koniewa z Krakowa wyjechał na Ukrainę albo też przekazujemy je do muzeów czy też do skansenu  rzeźby komunistycznej w  Kozłówce – mówi dr Jerzy Bukowski.

Rosjanie przenoszenie pomników do wyznaczonych miejsc lub odsyłanie ich do Federacji Rosyjskiej nazywają bezczeszczeniem lub niszczeniem. Tymczasem działania polskich władz – przenoszenie poników okupanta i katów polskiej ludności z czasów II wojny światowej  – są zgodne z prawem.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl