Bremain czy Brexit?

24 czerwca otworzy nowy rozdział dla Europy. To szansa na nowy porządek – mówił w Parlamencie Europejskim poseł Richard Ashworth z Wielkiej Brytanii. Pytanie tylko czy rozdział ten będzie na temat Bremainu czy Brexitu…

O opuszczeniu Unii Europejskiej przez dany kraj jest mowa w Traktacie z Lizbony. Wielka Brytania może podjąć taką decyzję notyfikując swój zamiar Radzie Europejskiej. W takim przypadku Unia ma prowadzić negocjacje i zawrzeć ze Zjednoczonym Królestwem umowę określającą warunki jego wystąpienia, uwzględniając ramy przyszłych stosunków Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

Nie chcą tego politycy popierający stanowisko Davida Camerona.

Moim zdaniem obóz, który opowiada się za pozostaniem Zjednoczonego Królestwa w Unii zwycięży. Dla Davida Camerona jest to głosowanie wzywające do reform. W przyszłym roku będziemy mieli prezydencję w Radzie UE. Cameron potrzebuje powrotu z nowym mandatem, aby powiedzieć ludziom: Rozumiemy niepokoje tych osób, którzy chcieli Brexitu – mówił poseł Richard Ashworth.

A czego teraz chcą zwolennicy Brexitu?: Prostej, bilateralnej umowy o wolnym handlu pomiędzy Wielką Brytanią, a Unią Europejską.  Na co liczą w przyszłości? Na to, że ich kraj będzie największym zewnętrznym klientem – eksporterem UE na świecie. Ale najpierw udział Brytyjczyków w referendum.

To nie jest decyzja leżąca w gestii europosłów czy też wybranych w sposób demokratyczny brytyjskich polityków. To jest decyzja, która ma być podjęta dla ludzi i przez ludzi, zgodnie z ich sumieniem – mówił brytyjski europoseł Nirj Deva.

Rezultat referendum możemy poznać już jutro. Nawet przed 07.00.

Dawid Nahajowski, Bruksela/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl