fot. twitter.com/MSZ_RP

Szef MSZ spotkał się z ambasadorami państw UE w Polsce

Szef MSZ Witold Waszczykowski spotkał się w poniedziałek z ambasadorami państw członkowskich UE akredytowanymi w Polsce – poinformowało biuro rzecznika prasowego resortu. Gospodarzem spotkania – związanego z rozpoczęciem prezydencji Estonii w Radzie UE – był ambasador Estonii Harri Tiido.

„Zapewniam Państwa o pełnej gotowości polskiej administracji do ścisłej bieżącej współpracy z estońską prezydencją” – powiedział na spotkaniu minister Waszczykowski cytowany w komunikacie biura rzecznika prasowego z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Głównym tematem dyskusji – jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych – były wyzwania, przed którymi stoi Unia Europejska oraz program i priorytety estońskiej prezydencji obejmujące zagadnienia takie jak: otwarta i innowacyjna gospodarka europejska; bezpieczna i chroniona Europa; cyfrowa Europa ze swobodą przepływu danych; inkluzywna i zrównoważona Europa oraz dwa priorytety horyzontalne: agenda cyfrowa i Partnerstwo Wschodnie.

Szef polskiej dyplomacji – jak dodana w komunikacie MSZ – wyraził wsparcie dla priorytetów prezydencji estońskiej, podkreślając znaczenie bezpieczeństwa Europy. Zaznaczył też wsparcie Polski dla rozwijania jednolitego rynku, także w wymiarze cyfrowym oraz podejmowania działań na rzecz zwiększania konkurencyjności Europy, która powinna korzystnie oddziaływać na sytuację na rynku pracy państw członkowskich.

Szef Ministerstwa Spraw Zewnętrznych podkreślił również, że Polska wiąże duże nadzieje z planowanym na listopad br. szczytem Partnerstwa Wschodniego i stronę polską cieszy szczególne znaczenie, które prezydencja estońska przywiązuje do tego projektu. Minister zwrócił także uwagę na intensywny polsko-estoński dialog polityczny oraz tradycyjną bliskość poglądów Polski i państw bałtyckich, przede wszystkim w analizach dot. bezpieczeństwa oraz w polityce wschodniej.

PAP/RIRM

drukuj