fot. PAP

Ekonomia ponad zdrowie

Polska zaskarży unijny zakaz sprzedaży papierosów mentolowych do Trybunału Sprawiedliwości.

Rząd zaakceptował skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o stwierdzenie częściowej nieważności dyrektywy tytoniowej. Dyrektywa zakazuje od 2016 r. sprzedaży papierosów smakowych, a od 2020 r. – mentolowych.

„Minister gospodarki przedstawił argumenty prawne, które są podstawą do zaskarżenia dokumentu. W uzasadnieniu Polska argumentuje, że papierosy mentolowe są obecne na rynku polskim od 1953 r. i powinny być traktowane jak wyroby tradycyjne” – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Nowa dyrektywa tytoniowa UE to przede wszystkim walka o interesy ekonomiczne, a nie walka o zdrowie – podkreślił europoseł Janusz Wojciechowski.

– Dyrektywa tytoniowa przyjmowana pod hasłem walki o zdrowie Europejczyków, to tak naprawdę gra interesów. Była to walka o to, żeby uderzyć w polską produkcję papierosów. Nie ma obiektywnych powodów, żeby akurat walka z tytoniem miała obejmować łagodniejsze formy palenia tytoniu. I slimy i papierosy mentolowe są mniej szkodliwe. W związku z tym, uderzenie akurat w ten rodzaj produkcji nie ma uzasadnienia zdrowotnego, ma wyłącznie ukryte intencje ekonomiczne. Jeżeli rząd polski zdecydował się na wniesienie skargi, to jest to ruch w dobrym kierunku – zwrócił uwagę europosełJanusz Wojciechowski.

 

Nowelizacja dyrektywy tytoniowej w założeniu ma zniechęcać do sięgania po papierosy. Jej przepisy są szczególnie niekorzystne dla naszych producentów, ponieważ Polska jest drugim co do wielkości producentem tytoniu w UE.

 

RIRM

drukuj