Dziś spotkanie szefów MSZ państw założycielskich UE

Po decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej, dziś odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych sześciu krajów stojących u źródeł UE. Do Berlina na zaproszenie ministra Franka-Waltera Steinmeiera przybędą przedstawiciele Francji, Holandii, Włoch, Belgii i Luksemburga.

Przedstawiciele Niemiec zapewniają, że spotkanie nie jest „formatem ekskluzywnym”, wykluczającym z dyskusji kraje Europy Środkowej. Nowe państwa członkowie obawiają się, że już wkrótce możemy mieć do czynienia z Europą dwóch prędkości.

W ocenie prezesa PiS-u Jarosława Kaczyńskiego tzw. unia karolińska, nawiązująca do 6 państw założycielskich UE, jest „zgubną koncepcją, prowadzącą do podziału Europy”.

– To jest coś, co musi prowadzić w Europie do konfliktu, bo proszę zwrócić uwagę, że to ma sens tylko wtedy, jeżeli jest wyodrębniony sposób gospodarczy. Skutki są zupełnie oczywiste, bo przecież inne państwa nie będą mogły tego zaakceptować. Także Polska nie może tego zaakceptować. To jest najgorsza z możliwych dróg i pan Steinmeier już nie po raz pierwszy pokazuje, jak bardzo działa w sposób nieprzemyślany. Sądzę, że z takich posunięć cieszą się w jednym miejscu Europy, czyli w Moskwie – podkreśla prezes PiS Jarosław Kaczyński.    

Prezes PiS-u dodał, że dziś potrzebna jest reforma UE. W tym kontekście mówił o potrzebie wypracowania nowego traktatu europejskiego.

Lider Prawicy nie wykluczył również, że w związku z Brexitem odbędzie się dodatkowe posiedzenie polskiego parlamentu. Z takim wnioskiem zwróciła się PO.

W najbliższy wtorek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Parlamentu Europejskiego, który przyjmie rezolucję podsumowującą wynik brytyjskiego referendum.

W referendum 51,9 proc. wyborców opowiedziało się za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, a 48,1 proc. za pozostaniem w strukturach unijnych.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl