fot. PAP/EPA

Rada Stanu we Francji uznała, że przepustki sanitarne są zgodne z konstytucją

Rada Stanu Francji uznała, że wprowadzenie w kraju obowiązku posiadania przepustek sanitarnych, aby móc wejść do restauracji czy barów, a także wymóg szczepień przeciw COVID-19 dla pracowników służby zdrowia są zgodne z konstytucją.

Rada, która jest odpowiednikiem Trybunału Konstytucyjnego w innych systemach prawnych, oceniła jednak, że nie można zwolnić osoby zatrudnionej na kontrakcie krótkoterminowym za odmowę szczepienia. Nie należy też zmuszać do odbycia kontrolowanej kwarantanny wszystkich, u których test wykazał zakażenie koronawirusem.

Sprawdzenia, czy nowe nakazy sanitarne są zgodne z francuską ustawą zasadniczą, zażądali deputowani lewicy.

Obowiązek posiadania przepustek sanitarnych w miejscach rozrywki i kultury, w których zebrało się ponad 50 osób, został wprowadzony we Francji 21 lipca.

Ma on zostać rozszerzony na pociągi, bary, kawiarnie, restauracje i wystawy począwszy od 9 sierpnia.

Wprowadzenie obowiązku posiadania przepustek sanitarnych wywołało masowe protesty i demonstracje, które odbywały się przez trzy ostatnie soboty z rzędu. W ubiegły weekend zgromadziły one w całej Francji ponad 200 tys. osób, przed tygodniem – 161 tys., a dwa tygodnie wcześniej – 110 tys.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl