fot. PAP/Przemysław Piątkowski

Premier M. Morawiecki: Opracowujemy warianty, które pokażą Ukrainie konkretną ścieżkę dojścia do UE

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że opracowywane są warianty dla Ukrainy, które pokażą jej konkretną ścieżkę dojścia do Unii Europejskiej. Szef polskiego rządu był pytany przez dziennikarzy o wypowiedź kanclerza Niemiec, Olafa Scholza, który stłumił nadzieje Ukrainy na szybkie przystąpienie do UE.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że jeśli Europa chce być graczem globalnym, to musi być spójna geograficznie.

Kwestia Bałkanów Zachodnich i Ukrainy jest problemem związanym z realizacją aspiracji UE – stwierdził. Dodał, że Polska opowiada się za ambitną Unią Europejską.

– Dlatego my przekonujemy kanclerza Scholza i innych do takiego procesu. Jednak trzeba pamiętać, że aby rozszerzenie miało miejsce, musi być zgoda 27 krajów członkowskich. W związku z tym opracowujemy inne warianty, które będą atrakcyjne dla Ukrainy, tzn. dla narodu ukraińskiego, który walczy o wolność, o nasze bezpieczeństwo. Inne warianty będą atrakcyjne, ponieważ pokażą im konkretną ścieżkę dojścia do UE i dadzą nadzieję na odbudowę kraju i normalny rozwój w przyszłości – zaznaczył premier.

W podobnym tonie jak rząd w Berlinie wypowiada się także Paryż. Prezydent Francji, Emmanuel Macron, ocenił, że proces wstąpienia Ukrainy do UE „potrwa kilka lat, a właściwie kilkadziesiąt”.

Jednocześnie zaproponował utworzenie nowej organizacji europejskiej, która pozwoliłaby szybciej zintegrować Ukrainę z Europą Zachodnią.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl