Ukraina: Poroszenko, Merkel i Macron spotkają się w Akwizgranie

Przywódcy Ukrainy, Niemiec i Francji, Petro Poroszenko, Angela Merkel i Emmanuel Macron spotkają się w przyszłym tygodniu w Akwizgranie – podała w piątek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródło w administracji ukraińskiego prezydenta.

„Do spotkania trójki przywódców dojdzie 10 maja w Akwizgranie” – powiedział rozmówca agencji. Kanclerz Merkel zapowiadała wcześniej, że tematem rozmów będzie uregulowanie konfliktu między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie.

10 maja prezydent Francji Macron odbierze w Akwizgranie Nagrodę Karola Wielkiego za zasługi dla integracji europejskiej.

O planach spotkania Merkel mówiła 10 kwietnia, podczas rozmów z Poroszenką w Berlinie. Zapewniła wówczas, że Niemcy i Francja będą kontynuowały współpracę w sprawie Donbasu.

Poroszenko, Merkel i Macron należą do tzw. czwórki normandzkiej, do której wchodzi również prezydent Rosji Władimir Putin. Rosyjskiego przywódcy nie będzie tym razem na spotkaniu. Merkel mówiła wcześniej, że w związku z jego nieobecnością rozmów w Akwizgranie nie można traktować jako spotkania formatu normandzkiego.

Podobną opinię wyrażał rzecznik Putina Dmitrij Pieskow.

„Prawdziwy format normandzki przewiduje obecność Rosji” – podkreślał.

Czwórka normandzka po raz pierwszy rozmawiała o uregulowaniu sytuacji w Donbasie latem 2014 roku przy okazji obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Konflikt w Donbasie na wschodzie Ukrainy trwa od 2014 roku. Zginęło w nim ponad 10 tysięcy osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl