fot. nasz dziennik

M. Jurek: UE próbuje wywrzeć na Polsce polityczną presję

Francuskie media podkreślają, że projekt przyszłego budżetu Unii Europejskiej może „uderzyć po kieszeni” Polskę za nieposzanowanie wspólnych „reguł i wartości”. 

Gazety z nad Sekwany chwalą, polegające na powiązaniu funduszy z praworządnością, rozwiązanie zaproponowane przez Komisję Europejską. Przypominają podjętą przeciw Polsce w grudniu ubiegłego roku procedurę z artykułu 7. Traktatu Lizbońskiego.

Europoseł Marek Jurek na forum Parlamentu Europejskiego zwrócił ostatnio uwagę, że według traktatu, UE tworzą państwa przestrzegające zasad rządów prawa. Dodał, że decyzję o ewentualnym uchybieniu prawa mogą podjąć wszystkie państwa na forum Rady Europejskiej. Z kolei o wystąpieniu ryzyka przynajmniej 22 kraje.

– KE nie ma takich praw. Zatem, o co chodzi? Po pierwsze, wydaje się, że mamy do czynienia z próbą pozyskania środków budżetowych kosztem tych państw, których polityka nie podoba się aktualnym władzom UE. Po drugie, z próba wykorzystania instrumentów finansowych do presji politycznej. Jedno i drugie jest zaprzeczeniem zasad demokracji rządów prawa i władze UE powinny się z tych gróźb jak najszybciej wycofać – powiedział Marek Jurek.

W przyjętym w środę projekcie budżetu UE na lata 2021-2027 Komisja Europejska zaproponowała uzależnienie wypłaty funduszy od przestrzegania zasad rządów prawa.

Wniosek w sprawie zawieszenia lub ograniczenia funduszy dla danego kraju będzie składany przez KE i przyjmowany przez kraje członkowskie.

RIRM

drukuj