fot. twitter.com/prezydentpl

Prezydent RP: UE powinna być bardziej demokratyczna

Rada Europejska i Parlament Europejski powinny być wzmacniane, bo tam jest demokratycznie wybrana reprezentacja. Unia Europejska zaś powinna być bardziej demokratyczna – mówił w trakcie spotkania z mieszkańcami Ostrowa Wielkopolskiego prezydent Andrzej Duda. Pierwszy obywatel RP odwiedził wczoraj południową Wielkopolskę.

Prezydent Andrzej Duda przebywał wczoraj w Krotoszynie i w Ostrowie Wielkopolskim. Spotkał się z wójtami, burmistrzami, parlamentarzystami PiS i mieszkańcami południowej Wielkopolski. Andrzeja Dudę w imieniu mieszkańców powitała prezydent Ostrowa Beata Klimek.

– Witam pana prezydenta w mieście, którego patronem jest św. Stanisław, jeden z głównych patronów Polski, biskup krakowski i męczennik, który wniósł szlachetne zasługi dla polskiej jedności i niepodległości – mówiła Beata Klimek.

W przemówieniu na ostrowskim rynku Andrzej Duda podkreślał znaczenie wyborów do europarlamentu. Mówił, że będą one miały realny wpływ na poziom życia Polaków. Dziękował mieszkańcom za udział w głosowaniu.

– Jestem ogromnie dumny z moich rodaków, jestem z nich niezwykle dumny, że tak gremialnie wzięli udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego.  Prosiłem o to, poszliście państwo – jestem za to ogromnie, ogromnie wdzięczny – mówił Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że Parlament Europejski to instytucja demokratyczna, którą należy reformować i wzmacniać, aby jeszcze lepiej służyła mieszkańcom.

– Moim osobistym przekonaniem i marzeniem jest to, żeby takie instytucje Unii Europejskiej były wzmacniane – Rada Europejska i Parlament Europejski, bo tam jest nasza demokratycznie wybrana reprezentacja i to one powinny mieć w Unii jak największą siłę, tak jak i parlamenty narodowe. Dlatego że ludzie chcą wiedzieć, że o ich sprawach decydują ci, których oni wybrali – wskazał prezydent RP.

Według Andrzeja Dudy Unia Europejska powinna  być bardziej demokratyczna.

– Jeśli w jakimś kierunku mają iść reformy UE, a Unia powinna się reformować, żeby być skuteczniejsza, lepsza, bardziej przyjazna mieszkańcom Europy, bo przecież takie jest oczekiwanie zwykłych ludzi, to musi być bardziej demokratyczna, tego dzisiaj wymagać należy od europejskich instytucji i europejskich polityków – dodał prezydent.

Po krótkim przemówieniu na ostrowskim runku prezydent Andrzej Duda rozmawiał bezpośrednio z mieszkańcami, pozował do wspólnych zdjęć i rozdawał autografy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj