fot. ipn.gov.pl

Polacy mogą otrzymać specjalny status na Ukrainie

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, planuje przyznać w swoim kraju specjalny status Polakom. To kolejny gest wdzięczności naszych sąsiadów za pomoc, jaką otrzymali od Polski.

Od początku wojny do Polski uciekło już ponad 3,5 miliona uchodźców z Ukrainy. Nad Wisłą znaleźli bezpieczną przystań i niezbędną pomoc.

„>>Dziękuję<< to za mało za bezpieczeństwo dzieci będących za granicą. Słów nie wystarczy, a jednak dziękujemy wam za nieustanną walkę o naszą i waszą wolność” – brzmi treść spotu przygotowanego przez stronę ukraińską.

Między Polakami a Ukraińcami rodzi się wyjątkowa relacja, a przyjaźń między prezydentami obu krajów staje się coraz mocniejsza.

Niesienie pomocy uchodźcom ułatwiła specjalna ustawa przyjęta przez polski parlament. Teraz podobny projekt chce przedstawić radzie najwyższej Ukrainy prezydent Wołodymyr Zełenski.

– Jestem pewien, że ustawa na Ukrainie zostanie przegłosowana znaczną większością. Po wszystkich prawach, które Polska udziela Ukraińcom, takie same prawa zostaną udzielone na Ukrainie obywatelom Polski – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Andrzej Duda podziękował za deklarację.

– Jak rozumiem, będzie równouprawniała Polaków na rynku pracy w Ukrainie – nie będzie ich traktowała jako obcych, tylko będzie ich traktowała tak samo, jak obywateli Ukrainy – wyjaśnił Andrzej Duda.

To ważna dla Polski i Polaków inicjatywa – podkreślił publicysta, Jacek Ożóg.

– Zobaczymy, co finalnie znajdzie się w ustawie. Bardzo zależy nam na polskim szkolnictwie na Ukrainie, a także na preferencyjnych warunkach dla polskich firm, oczywiście już po zakończeniu konfliktu zbrojnego – powiedział Jacek Ożóg.

Ważnym elementem relacji polsko-ukraińskich są kwestie historyczne. Kilka dni temu na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięte zostały posągi lwów, strzegące wejścia do symbolicznej dla Polaków nekropolii. Informacje o tym przekazał mer Lwowa, Andrij Sadowy.

„W historii między Ukraińcami a Polakami było wiele kart. Groby naszych przodków po obu stronach granicy były świadkami konfliktów i wzajemnych krzywd. Choć są to stare przypadki, często stawały na przeszkodzie wzajemnemu porozumieniu” – napisał na Twitterze Andrij Sadowy.

Tego typu gesty wskazują na ocieplenie relacji pomiędzy Polakami a Ukraińcami – zaznaczył doradca prezydenta RP, Marcin Drewa.

– To jest niezwykle istotne, że w naszych stosunkach następuje równowaga. Tak, jak naród polski otworzył się dla Ukraińców, tak Ukraina otwiera się dla Polaków – wskazał Marcin Drewa.

Większość Ukraińców chce wrócić po wojnie do swoich domów.

„Kiedy pokonamy złych Rosjan, to wrócimy do naszego mieszkania. Wtedy zaproszę wszystkich Polaków do nas” – mówił ukraiński chłopiec w spocie opublikowanym przez ukraińskiego ambasadora w Polsce.

W Kijowie prezydent Andrzej Duda zaproponował, aby Polska i Ukraina przyjęły nowy traktat o dobrej współpracy. Dokument mógłby być wzorowany na traktatach łączących państwa zachodnie – wskazał minister Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta.

– Byłby dokumentem określającym, jak często się odwiedzamy, jak często robimy konsultacje na różnych szczeblach; tworzącym pajęczynę powiązań między dwoma państwami. Byłoby to na takiej zasadzie, jak powiązane są Francja z Niemcami. One są powiązane na tak licznych szczeblach, że tego nie da się rozerwać – zwrócił uwagę Jakub Kumoch.

Zacieśnianie współpracy między Polską i Ukrainą daje nadzieje na wzmocnienie znaczenia całego regionu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl