Polacy mogą otrzymać specjalny status na Ukrainie
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, planuje przyznać w swoim kraju specjalny status Polakom. To kolejny gest wdzięczności naszych sąsiadów za pomoc, jaką otrzymali od Polski.
Od początku wojny do Polski uciekło już ponad 3,5 miliona uchodźców z Ukrainy. Nad Wisłą znaleźli bezpieczną przystań i niezbędną pomoc.
„>>Dziękuję<< to za mało za bezpieczeństwo dzieci będących za granicą. Słów nie wystarczy, a jednak dziękujemy wam za nieustanną walkę o naszą i waszą wolność” – brzmi treść spotu przygotowanego przez stronę ukraińską.
Między Polakami a Ukraińcami rodzi się wyjątkowa relacja, a przyjaźń między prezydentami obu krajów staje się coraz mocniejsza.
Niesienie pomocy uchodźcom ułatwiła specjalna ustawa przyjęta przez polski parlament. Teraz podobny projekt chce przedstawić radzie najwyższej Ukrainy prezydent Wołodymyr Zełenski.
– Jestem pewien, że ustawa na Ukrainie zostanie przegłosowana znaczną większością. Po wszystkich prawach, które Polska udziela Ukraińcom, takie same prawa zostaną udzielone na Ukrainie obywatelom Polski – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski.
Prezydent Andrzej Duda podziękował za deklarację.
– Jak rozumiem, będzie równouprawniała Polaków na rynku pracy w Ukrainie – nie będzie ich traktowała jako obcych, tylko będzie ich traktowała tak samo, jak obywateli Ukrainy – wyjaśnił Andrzej Duda.
To ważna dla Polski i Polaków inicjatywa – podkreślił publicysta, Jacek Ożóg.
– Zobaczymy, co finalnie znajdzie się w ustawie. Bardzo zależy nam na polskim szkolnictwie na Ukrainie, a także na preferencyjnych warunkach dla polskich firm, oczywiście już po zakończeniu konfliktu zbrojnego – powiedział Jacek Ożóg.
Ważnym elementem relacji polsko-ukraińskich są kwestie historyczne. Kilka dni temu na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięte zostały posągi lwów, strzegące wejścia do symbolicznej dla Polaków nekropolii. Informacje o tym przekazał mer Lwowa, Andrij Sadowy.
„W historii między Ukraińcami a Polakami było wiele kart. Groby naszych przodków po obu stronach granicy były świadkami konfliktów i wzajemnych krzywd. Choć są to stare przypadki, często stawały na przeszkodzie wzajemnemu porozumieniu” – napisał na Twitterze Andrij Sadowy.
Tego typu gesty wskazują na ocieplenie relacji pomiędzy Polakami a Ukraińcami – zaznaczył doradca prezydenta RP, Marcin Drewa.
– To jest niezwykle istotne, że w naszych stosunkach następuje równowaga. Tak, jak naród polski otworzył się dla Ukraińców, tak Ukraina otwiera się dla Polaków – wskazał Marcin Drewa.
Większość Ukraińców chce wrócić po wojnie do swoich domów.
„Kiedy pokonamy złych Rosjan, to wrócimy do naszego mieszkania. Wtedy zaproszę wszystkich Polaków do nas” – mówił ukraiński chłopiec w spocie opublikowanym przez ukraińskiego ambasadora w Polsce.
Кожен вимушено переселений українець повторює не просто – «Я повернуся», а «Як тільки я повернуся, запрошу усіх поляків у гості».
Польща стала тимчасовим домом для мільйонів українців.
Наша вдячність за ваше тепло та сердечність безмежна! #яповернуся 🇺🇦🤝🇵🇱 pic.twitter.com/7FkHkqx6ps— Andrii Deshchytsia (@ADeshchytsia) May 22, 2022
W Kijowie prezydent Andrzej Duda zaproponował, aby Polska i Ukraina przyjęły nowy traktat o dobrej współpracy. Dokument mógłby być wzorowany na traktatach łączących państwa zachodnie – wskazał minister Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta.
– Byłby dokumentem określającym, jak często się odwiedzamy, jak często robimy konsultacje na różnych szczeblach; tworzącym pajęczynę powiązań między dwoma państwami. Byłoby to na takiej zasadzie, jak powiązane są Francja z Niemcami. One są powiązane na tak licznych szczeblach, że tego nie da się rozerwać – zwrócił uwagę Jakub Kumoch.
Zacieśnianie współpracy między Polską i Ukrainą daje nadzieje na wzmocnienie znaczenia całego regionu.
TV Trwam News