MON: będzie kontynuacja polsko-francuskich rozmów ws. Caracali

Ministrowie obrony Polski i Francji będą kontynuować rozmowy ws. umowy na śmigłowce Caracal – poinformował rzecznik polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej Bartłomiej Misiewicz.

Rzecznik dodał, że szefowie obrony będą rozmawiać telefonicznie lub spotkają się w Amsterdamie, gdzie jutro i w piątek odbędzie się nieformalne spotkanie ministrów obrony Unii Europejskiej.

Cały czas toczą się negocjacje offsetowe, od których uzależniony jest los przetargu. Agencja AFP po wczorajszych rozmowach podała, że Paryż sprzeciwia się jakimkolwiek formom jego kwestionowania.

MON dokładnie przegląda cały kontrakt na zakup śmigłowców – mówi poseł Waldemar Andzel, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

– Najważniejsze w tym jest interes naszego kraju – aby przyszłe śmigłowce dla naszego wojska były produkowane w Polsce w jak największej części. Myślę, że to jest kluczowa sprawa, aby dzięki temu mógł się rozwinąć przemysł zbrojeniowy i mogły powstać tysiące miejsc pracy w tym przemyśle. Myślę więc, że to tak samo ważna kwestia, i że przez to wszystkie warianty są otwarte. W takim kształcie, w jakim ten kontrakt przebiegał i na takich warunkach, gdy został podpisany, trudno sobie wyobrazić jego realizację – zaznacza poseł.

W kwietniu ubiegłego roku w przetargu na 50 śmigłowców dla wojska, MON pod rządami PO-PSL zakwalifikował śmigłowiec Caracal. Odrzucone zostały natomiast oferty zakładów z Mielca i Świdnika.

Decyzji sprzeciwiało się m.in. Prawo i Sprawiedliwość, odbyły się także protesty związkowców tych zakładów. Pod koniec stycznia przed warszawskim sądem ruszył proces wytoczony Inspektoratowi Uzbrojenia MON przez PZL-Świdnik.

Podpisanie kontraktu, wartego ok. 13,3 mld zł, zależy od wyniku toczących się obecnie w resorcie gospodarki negocjacji offsetowych.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl