[TYLKO U NAS] A. Mularczyk: Berlin uświadomił sobie, że nie będzie żadnych reform strukturalnych UE bez Polski

Myślę, że dzisiaj, po dwóch latach rządów Prawa i Sprawiedliwości w naszym kraju, Berlin sobie uświadomił, że nie będzie żadnych reform strukturalnych Unii Europejskiej bez Polski – powiedział na antenie Radia Maryja w sobotniej audycji „Aktualności dnia” poseł Arkadiusz Mularczyk.

Członek Komisji Spraw Zagranicznych podkreślił, że Polska jest ważnym państwem w regionie, ale przy tym „musimy oddzielić bieżący teatr polityczny, który się w naszym kraju dzieje na skutek działań totalnej opozycji, kreującej zupełnie nieprawdziwy obraz rzeczywistości, tej krajowej i tej międzynarodowej, od realnych faktów”.

– Fakty są takie, że Polska jest dużym, istotnym krajem w Unii Europejskiej, jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, jest krajem rozwijającym się bardzo dynamicznie; krajem, który jest istotny, jeśli chodzi o pozycję w Unii Europejskiej i jest ważny dla funkcjonowania UE, ale także funkcjonowania w ogóle całej polityki bezpieczeństwa w regionie. (…) Niemcy mają pełną świadomość, że muszą układać relacje z Polską. Dotychczas można było odnieść wrażenie, że państwo niemieckie lekceważyło polski rząd, po pierwsze – desygnując Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej wbrew stanowisku Polski, a po drugie – inicjując szereg działań w Unii Europejskiej, np. o procedurze praworządności czy innych działań, które były niekorzystne dla Polski – powiedział polityk.

– Niemcy mają pełną świadomość, że pomiędzy naszymi krajami jest kilka poważnych tematów, które powinny być w pewien sposób debatowane, powinniśmy o nich rozmawiać – dodał.

Poseł Arkadiusz Mularczyk odniósł się również sytuacji w Niemczech, gdzie powstał nowy rząd, dzięki czemu „będzie wielu nowych ministrów, pozycja kanclerz Niemiec będzie słabsza niż w poprzednich rządach, Niemcy mają bardzo mocną opozycję – AfD, której nie uznają, ponieważ nie znajduje się ona chociażby w prezydium Sejmu”.

– Mają także świadomość, że po stronie polskiej mają twardy i zdecydowany rząd, który będzie walczył o interesy Polski, nie da się traktować z góry, jak poprzednie rządy. Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie będzie realizował polityki Berlina tak, jak to było wcześniej. Poza tym, dzisiaj w Polsce i – myślę – w Niemczech toczy się debata o problematyce reparacji wojennych. Niemcy niewątpliwie mają świadomość, że ten problem jest niezałatwiony od 70 lat. Jako Polacy nie obciążamy odpowiedzialnością dzisiejszych Niemców za zbrodnie wojenne, natomiast państwo niemieckie odpowiedzialność ponosi, ponieważ jest kontynuatorem polityki państwa, które wywołało II wojnę światową. (…) Niemcy mają pełną świadomość tych problemów, jakie są w naszych relacjach i tego, że te sprawy są jeszcze niezałatwione. Myślę, że te wizyty są wynikiem także sondowania, badania rozmów, na ile państwo polskie jest, czy też będzie, zdeterminowane w tej sprawie – zaznaczył gość Radia Maryja.

Członek Komisji Spraw Zagranicznych zauważył, że „społeczeństwa zachodnie, także niemieckie, widzą szereg negatywnych aspektów wielkiego otwarcia granic dla migracji, szereg problemów społecznych, przestępczość, terroryzm, stąd zmniejsza się poparcie dla Unii Europejskiej”.

– Polska także akcentuje prawo do tego, żeby decydować o reformach w swoim kraju, ale też być poważnym uczestnikiem debaty o przyszłości UE. W sferze werbalnej słyszymy oczywiście zapewnienia, że Polska powinna w tym uczestniczyć, ale w sferze faktów widzimy twardą politykę przede wszystkim Niemiec i Francji, które próbowały narzucać swoje zdanie czy też swoją koncepcję UE innym krajom. Myślę, że dzisiaj te państwa mają świadomość, że ani Polska, ani Węgry, ani też inne kraje regionu nie będą ślepo podążać za dyrektywami, które będą płynąć z Berlina czy też Paryża, ale że potrzebny jest dialog. Myślę, że dzisiaj, po dwóch latach rządów Prawa i Sprawiedliwości w naszym kraju, Berlin sobie uświadomił, że nie będzie żadnych reform strukturalnych Unii Europejskiej bez Polski – podkreślił polityk.

Cała rozmowa z posłem Arkadiuszem Mularczykiem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl