fot. prezydent.pl

Andrzej Duda pogratulował Xi Jinpingowi ponownego wyboru na prezydenta ChRL

Prezydent RP pogratulował w sobotę przewodniczącemu Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingowi z okazji ponownego wyboru. Andrzej Duda życzył prezydentowi ChRL pomyślności i dalszych sukcesów w wypełnianiu misji.

„Z zainteresowaniem obserwujemy prace XIII Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, wytyczające kierunki dalszego dynamicznego rozwoju Chińskiej Republiki Ludowej pod Pańskim przywództwem. Jestem przekonany, iż dzięki wszechstronnemu partnerstwu strategicznemu łączącemu nasze kraje, Polska i Chiny będą wspólnie realizować wzajemnie korzystne projekty, wzmacniające dobrobyt i pomyślność naszych Narodów” – napisał w depeszy gratulacyjnej Andrzej Duda.

Prezydent RP złożył również Xi Jinpingowi życzenia pomyślności oraz dalszych sukcesów w wypełnianiu jego misji.

Xi Jinping został w sobotę formalnie wybrany prezydentem ChRL na drugą kadencję przez krajowy parlament. Za kandydaturą Xi zagłosowało w sobotę wszystkich 2970 obecnych na sali posłów Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. Nie było ani jednego głosu przeciw, nikt też się nie wstrzymał.

Uchwalono również szeroką reformę struktury rządu, a nowym wiceprezydentem został bliski stronnik Xi, Wang Qishan.

Tegoroczna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) trwa od 5 marca i zakończy się w przyszły wtorek. Do tego czasu formalnie wybrani zostaną jeszcze premier, wicepremierzy, radcy stanu, szefowie poszczególnych komisji rządowych, w tym potężnej komisji kontroli, jak również prezes banku centralnego, sądu najwyższego i najwyższej prokuratury.

PAP/RIRM

drukuj