Fot. PAP/Radek Pietruszka

Para Prezydencka wzięła udział w 105. rocznicy powołania Straży Ochrony Kolei

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w obchodach 105. rocznicy powołania Straży Ochrony Kolei. W trakcie obchodów wręczono odznaczenia państwowe. W swoim wystąpieniu prezydent przypomniał, że formacja zajmuje się ochroną na 18 tys. linii kolejowych w Polsce, w dziesiątkach miejsc na całym obszarze kolejowym.

Prezydent Andrzej Duda wyraził pracownikom Straży Ochrony Kolei wdzięczność za ich prace.

Jestem tutaj po to, żeby nie tylko złożyć Państwu życzenia, ale przede wszystkim, żeby Państwu podziękować za służbę na rzecz bezpieczeństwa nas wszystkich i Rzeczypospolitej, która zwłaszcza w ostatnim czasie jest tak niezmiernie ważna i pokazała swoją niezwykłą wartość w okresie pandemii koronawirusa, w okresie trwającej wojny wywołanej napaścią rosyjską na Ukrainę. Rzeczywiście tej pracy i służby mieliście i macie Państwo w ostatnim czasie ogromnie dużo, pokazując niezwykłą wartość z jednej strony służby Straży Ochrony Kolei, ale z drugiej strony także wartość tych, którzy straż kolejową stanowią – mówił prezydent.

18 listopada 1918 roku z inicjatywy Naczelnika Państwa, Józefa Piłsudskiego, powołano Straż Kolejową. Zadaniami formacji było zwalczanie przestępczości, zagwarantowanie bezpieczeństwa ważnych obiektów kolejowych, ochronę mienia kolejowego oraz ochronę ludności polskiej przed rabunkami. Obecnie Straż Ochrony Kolei ma ponad 3000 funkcjonariuszy, jest dobrze wyposażona i nowoczesna.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl