fot. PAP/Andrzej Grygiel

Prezydent Duda: każdy człowiek może przyjść i być między nami, Polakami

Każdy może przyjść i być między nami – Polakami i chrześcijanami – jeżeli szanuje naszą tradycję, wiarę, przekonania i jeżeli nie chce ich naruszać – powiedział dziś prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, nieważne jakiego koloru jest człowiek. Jesteśmy mu winni szacunek – oświadczył.

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli dziś w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim udział w Orszaku Trzech Króli, tradycyjnym elemencie obchodów Święta Objawienia Pańskiego.

W swoim wystąpieniu prezydent odniósł się do hasła pochodu, które w tym roku brzmi „Bóg jest dla wszystkich”.

„Każdy może do Boga przyjść i to jest niezwykle ważne przesłanie, które niesie religia chrześcijańska. Każdy może przyjść do Boga, nawet jeżeli ma inne przekonania” – mówił Andrzej Duda.

Jak podkreślił, to niezwykle ważne przesłanie dla chrześcijan i dla nas, Polaków, bo „każdy może przyjść i być między nami, jeżeli szanuje naszą tradycję, jeżeli szanuje naszą wiarę, jeżeli szanuje nasze przekonania, jeżeli nie chce ich naruszać”.

„To nieważne czy jest biały, czy jest śniady, czy ma ciemną skórę. Jest człowiekiem, któremu my, jako chrześcijanie jesteśmy winni szacunek, uznanie jego godności ludzkiej i tego samego w związku z tym oczekujemy od niego” – wskazał prezydent.

Prezydent zaznaczył również, że święto Trzech Króli jest „niezwykłą” uroczystością, bo jest „wielce wspólnototwórcza”. Jak powiedział, wierzy że rok 2018 – w którym przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości – „przyczyni się ogromnie do budowania polskiej wspólnoty, do rozumienia dlaczego powszechnie w naszym społeczeństwie tego, dlaczego jesteśmy wspólnotą”.

„Otóż jesteśmy wspólnotą, bo mamy wspólne wartości. Wielu z nas połączonych jest wartościami religijnymi, wyznania, wiary, ale wszyscy jesteśmy połączeni wielką wartością niepodległej Rzeczypospolitej, naszej polskiej, naszego państwa” – podkreślił prezydent.

6 stycznia w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono obchody święta Bożego Narodzenia. Od Trzech Króli rozpoczyna się karnawał, którego zakończeniem są ostatki – wtorek przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post.

PAP/RIRM

drukuj