fot. Monika Tomaszek

Prezydent A. Duda w liście do uczestników 15. Dziękczynienia w Rodzinie: Polska potrzebuje troskliwego namysłu, w którym wyrażają się doświadczenia rodzin, parafii i całych społeczności. Za tę refleksję z całego serca Państwu dziękuję

Polska potrzebuje troskliwego namysłu, w którym wyrażają się zarówno doświadczenia rodzin, parafii, jak i całych społeczności połączonych wspólnotą wartości i doświadczeń. Za tę refleksję z całego serca Państwu dziękuję – napisał prezydent RP, Andrzej Duda, w liście skierowanym do uczestników 15. Dziękczynienia w Rodzinie.

W Toruniu trwa 15. Dziękczynienie w Rodzinie.

List do Rodziny Radia Maryja uczestniczącej w Dziękczynieniu skierował prezydent Andrzej Duda. Podczas uroczystości został on odczytany przez dr. inż. Pawła Sałka, doradcę prezydenta RP ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej.

Na początku prezydent RP pozdrowił wszystkich uczestników oraz zaznaczył, że postawa dziękczynienia rodzi się wtedy, gdy umiemy docenić, jak daleko doszliśmy.

„Wymaga od nas zastanowienia się nad przeszłością, by dostrzec w niej to, co nas wzmocniło i ukształtowało, ale również nazwać to, co stanowiło trudności. Tylko wówczas, gdy patrzymy wstecz, wiemy, za co możemy dziękować. Dzisiaj już po raz 15. Spotykają się Państwo,by dziękować za to, jak daleko zaszliśmy jako wspólnota obywateli. Za drogę, jaką pokonaliśmy w umacnianiu naszej tożsamości, w przywracaniu suwerenności, budowaniu kultury patriotyzmu, pielęgnowaniu więzi rodzinnych, międzypokoleniowej solidarności, wzajemnego szacunku i zrozumienia” – wskazał prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że poprzez podziękowanie, pojawia się myśl przyszłości, ale również wizja jutra.

„Postawy obywatelskie i nowoczesny patriotyzm kształtują się we wspólnym namyśle nad tym, co dobrego nas spotkało, oraz czego potrzebujemy, by, jako wspólnota rozwijać swoją kulturę. Polska potrzebuje troskliwego namysłu, w którym wyrażają się zarówno doświadczenia rodzin, parafii, jak i całych społeczności połączonych wspólnotą wartości i doświadczeń. Za tę refleksję z całego serca Państwu dziękuję” – podkreślił prezydent RP.

Prezydent wspomniał, że w tym roku mamy szczególny powód do wdzięczności, gdyż  15. Dziękczynienie w Rodzinie odbywa się pięć tygodni przed planowaną beatyfikacją Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z ich siedmiorgiem dzieci.

„Wyniesieni do chwały ołtarza zapłacili najwyższą cenę za ukrywanie Żydów w okresie niemieckiej okupacji. Ich męczeństwo i beatyfikacja pokazują, że polska rodzina jest ostoją bezpieczeństwa nie tylko dla osób spokrewnionych, ale i wszystkich szukających w niej opieki i ocalenia” – wskazał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że godne podziwu jest „świadectwo jedności, na życzliwość i serdeczność, jakie towarzyszą toruńskim spotkaniom”. Zachęcił również do skorzystania z oferty „Miasteczka Zdrowia” które gości w Toruniu.

„Ciesząc się z zaproszenia do współtworzenia tego spotkania, zachęcam Państwa do odwiedzenia zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta mobilnej strefy zdrowia. Udział w badaniach profilaktycznych może pomóc zarówno w zapobieganiu słabości naszego organizmu, jak i spadkowi sił duchowych” – podsumował prezydent Andrzej Duda.

radiomaryja.pl

drukuj