fot. Monika Tomaszek

Ks. bp W. Śmigiel podczas 15. Dziękczynienia w Rodzinie: Dziękuję Rodzinie Radia Maryja, że ewangelizujecie lokalne środowiska poprzez dawanie chrześcijańskiego świadectwa

Dziękujemy dzisiaj za Radio Maryja, TV Trwam, wszystkie dzieła ewangelizacyjne związane z tym środowiskiem, ale przede wszystkim dziękujemy z Rodzinę Radia Maryja, bo to wy, moi drodzy, jesteście najważniejsi. Tworzycie wspólnotę pięknie nazywaną rodziną, a więc trwałą, przepełnioną życzliwością i modlitwą. Bóg zapłać, że wspieracie katolickie środki społecznego przekazu, że tworzycie taką Rodzinę, ale jeszcze bardziej dziękuję za to, że ewangelizujecie wasze lokalne środowiska poprzez dawanie chrześcijańskiego świadectwa mówił ks. bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej, podczas homilii w czasie 15. Dziękczynienia w Rodzinie.

Przeżywamy 15. Dziękczynienie w Rodzinie, które tradycyjnie rozpoczęło się od wspólnej Mszy świętej.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Wiesław Śmigiel. Duchowny zwrócił uwagę na to, że wielkość człowieka określa się przez to, czy potrafi być wdzięczny.

Uczucie wdzięczności jest niezwykle ważne w życiu człowieka. Starożytny filozof Seneka Starszy mówił, że na tyle jesteśmy ludźmi, na ile umiemy okazywać wdzięczność, a niektórzy twierdzą nawet, że kto nie potrafi dziękować, nie potrafi też kochać – zaznaczył ks. bp Wiesław Śmigiel.

Duchowny dodał, że również Biblia zachęca nas do wdzięczności.

Życiowe doświadczenie potwierdza, że zdolność do wdzięczności charakteryzuje ludzi wielkich i szczęśliwych. Niedojrzały człowiek nie tylko nie dziękuję, ale również nie potrafi szczerze prosić, raczej uważa, że wszystko mu się należy. Często jest to związane z ciągłym i potężnym apetytem na komplementy, pochwały, nagrody, zaszczyty, również dobra materialne. Niestety mam wrażenie, że współczesny, skomercjalizowany świat sprzyja roszczeniowej postawie, a nawet ją rozwija, dlatego tak ważne jest, abyśmy jako chrześcijanie pielęgnowali wdzięczność – wskazał ordynariusz diecezji toruńskiej.

Ks. Biskup przypomniał, że papież Franciszek często mówi nam o tych prostych słowach: proszę, dziękuję, przepraszam.

Bez tych słów i postawy z nimi związanej trudno żyć w zgodzie, harmonii i pokoju. Człowiek pokorny stoi w prawdzie o sobie, wie, że sporo otrzymał od Boga, bo to Bóg jest pierwszym dawcą wszystkiego, co mamy. Człowiek pokorny wie, że sporo otrzymał od swoich rodziców, nauczycieli i kapłanów, mądrych ludzi, których spotkał na swojej drodze życia. Dużo otrzymaliśmy od rodziny, Kościoła, Ojczyzny, szkoły i świadomi tego wszystkiego dziękujemy dobremu Bogu za życie, za dary i charyzmaty. Dziękujemy dzisiaj za Radio Maryja, TV Trwam, wszystkie dzieła ewangelizacyjne związane z tym środowiskiem, ale przede wszystkim dziękujemy z Rodzinę Radia Maryja, bo to wy, moi drodzy, jesteście najważniejsi. Tworzycie wspólnotę pięknie nazywaną rodziną, a więc trwałą, przepełnioną życzliwością i modlitwą. Bóg zapłać, że wspieracie katolickie środki społecznego przekazu, że tworzycie taką Rodzinę, ale jeszcze bardziej dziękuję za to, że ewangelizujecie wasze lokalne środowiska poprzez dawanie chrześcijańskiego świadectwa – akcentował duchowny.

Kapłan zatrzymał się także nad szacunkiem do drugiego człowieka.

Nie zapominajmy o słowach z Biblii, które usłyszeliśmy w dzisiejszym czytaniu: „Nie wyrządzajcie krzywdy jeden drugiemu”. Szanujmy się wzajemnie w naszych rodzinach, w naszych środowiskach. Możemy się różnić, ale szacunek jest niezbędny – zaznaczył.

Ordynariusz diecezji toruńskiej zwrócił się także z apelem, aby zadbać o tzw. kulturę życia społecznego i wzajemny szacunek.

Nie jest dobrze, gdy młody człowiek zrywa radykalnie ze starszym pokoleniem. Poprawić świat można tylko przy współpracy pokoleń, gdzie młodzi umieją czerpać z dorobku starszych, szanują ich, a starsi powinni otworzyć się na nowe możliwości, które młodzi odkrywają dzięki świeżości spojrzenia. Po prostu trzeba się wzajemnie szanować, mimo różnicy pokoleń czy różnego spojrzenia na rzeczywistość. Papież Franciszek nieustannie zachęca nas do czerpania z doświadczenia rodziców i dziadków – wyjaśnił.

Ks. Biskup zauważył, że wielkość w dzisiejszym świecie można osiągnąć dzięki dyscyplinie, nawet ascezie, a także poprzez trzymanie się podstawowych wartości, bo – jak zaznaczył ordynariusz diecezji toruńskiej – czyste sumienie to bezcenny skarb.

Osiągamy je, kiedy myśli, zamiary i czyny są zgodne z zasadami życia, z  Bożymi przykazaniami. Niech św. Jan Chrzciciel przypomina nam o powołaniu do świętości, niech zachęca nas do wysiłku, do troski o wychowanie młodego pokolenia, do dyscypliny wewnętrznej, do wierności Bożym przykazaniom, do pielęgnowania więzi z Bogiem, która stanowi ostatecznie o wielkości człowieka – podsumował ordynariusz diecezji toruńskiej.

radiomaryja.pl

drukuj