fot. Monika Bilska

W Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu trwa Msza św. w intencji ofiar Rzezi Wołyńskiej

W Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu trwa Msza święta w intencji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Eucharystia jest sprawowana w przypadający dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

77 lat temu miała miejsce tzw. Krwawa Niedziela. Banderowcy zaatakowali około 100 polskich miejscowości na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W bestialski sposób mordowali całe rodziny, także te zgromadzone w kościołach na Mszy świętej. Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej zginęło ok. 100 tys. Polaków.

Za pomordowanych na Wołyniu modlą się dziś wierni m.in. w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Kustosz świątyni o. Andrzej Laskosz CSsR zaznacza, że Polacy nie mogą zapomnieć o tym ludobójstwie.

– Chcemy przypominać młodemu pokoleniu, że Polacy bardzo wycierpieli zwłaszcza w czasie II wojny światowej ze strony i Niemców, i Związku Radzieckiego, ale trzeba uczyć się na nowo żyć w tej rzeczywistości, która jest ku nas, abyśmy nigdy nie występowali przeciwko sobie. A jak uczył nas św. Jan Paweł II zawsze brzemiona razem dźwigali. Solidarność tzn. jeden z drugim, nigdy przeciwko sobie – podkreślił o. Andrzej Laskosz CSsR.

Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu z udziałem przedstawicieli IPN odbywają się w Warszawie. Uroczystości rozpoczęły się przed południem Mszą św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W tym momencie powinna mieć miejsce ceremonia złożenia kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

RIRM

drukuj