Uroczystości odpustowe w toruńskim sanktuarium

W Toruniu, w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, trwają przygotowania do uroczystości odpustowej. 

W południe sprawowana będzie uroczysta Msza św. z udziałem Bractwa św. Jana Pawła II, podczas której nastąpi włączenie kandydatów we wspólnotę Bractwa. Kolejna Msza św. – z udziałem rodzin i połączona z błogosławieństwem dzieci – zostanie odprawiona o godz. 15.30, zaś Eucharystia odpustowa w intencji Ojczyzny rozpocznie się o godz. 18.

Do tej pory, w ramach przygotowań do niedzielnych uroczystości odpustowych, w toruńskim Sanktuarium odbyła się m.in. Msza św. w intencji diecezji toruńskiej. Eucharystii przewodził ks. bp Andrzej Suski. Podkreślał on wielką rolę sanktuarium. Wskazał też, że jest to miejsce, które uczy nas dążenia do świętości i rozbudza pragnienie pięknego, dobrego życia.

Sanktuarium to miejsce promieniujące świętością. Miejsce, które nie tylko uczy świętości, ale rozbudza również pragnienie świętego życia. Mówi się nie bez powodu, że słowa uczą, a przykłady pociągają. Najbardziej pociągają nas przykładni ludzie, tak jak Jan Paweł II. To właśnie oni są solą ziemi i światłością świata. Potrzebujemy ich przykładu, by nie utknąć na mieliźnie życiowej, by mieć odwagę wypłynąć na głębię. Mogli oni, możemy i my – bo świętość jest dla wszystkich – akcentował ks. bp Andrzej Suski.

Od 16 do 23 października wierni mają także możliwość adorowania Najświętszego Sakramentu i modlitwy o pokój na świecie przed ołtarzem „Światło Pojednania i Pokoju”, który peregrynuje po Polsce.

– Zaczynamy tutaj modlitwę o pokój na świecie, ale proponuję też modlitwę o pokój w naszej Ojczyźnie i bezpieczeństwo dla Polski – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Z kolei w niedzielę, w Sanktuarium, sprawowana będzie Msza św., której przewodniczyć będzie metropolita lwowski, ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Toruńskie Sanktuarium powstało z myślą uczczenia pamięci św. Jana Pawła II, patrona rodzin. To właśnie w miesiącu październiku kardynał Karol Wojtyła rozpoczął swój pontyfikat, którym zjednał sobie wszystkich wiernych. Październik to także miesiąc poświęcony Maryi. Ojciec Święty właśnie jej, zawołaniem „Totus Tuus”, zawierzył swoje powołanie i każdego dnia gorliwie się do niej modlił.

RIRM

drukuj