O. A. Laskosz CSsR: Troska o pokój na świecie inspiracją do podjęcia nowenny pompejańskiej

Inspiracją do podjęcia nowenny pompejańskiej była troska o pokój na świecie, w Ojczyźnie, a także troska o rodzinę i ta intencja nam towarzyszyła przez całe 54 dni – powiedział o. Andrzej Laskosz CSsR. Kustosz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja podsumował kończącą się dzisiaj nowennę pompejańską w toruńskiej świątyni.

Nowenna pompejańska odmawiana jest od 1884 roku. Wówczas Maryja objawiła się chorej dziewczynie, prosząc ją o odmawianie tej modlitwy – przypomniał o. Andrzej Laskosz CSsR.

Nowenna pompejańska nosi swoją nazwę od miasta Pompeje we Włoszech, gdzie działał Apostoł Maryi, błogosławiony Bartłomiej Longo. Dzięki niemu świat poznał historię ciężko chorej dziewczyny, która wiele modliła się o powrót do zdrowia. W 1884 roku miała objawienie Maryi, która wskazała jej, aby odmówiła trzy błagalne nowenny różańcowe, a po otrzymaniu łaski uzdrowienia trzy nowenny dziękczynne. Tak więc nowenna pompejańska jest odmawiana przez 54 dni. Składa się z dwóch części: błagalnej – 27 dni oraz dziękczynnej – kolejne 27 dni. W tym czasie odmawia się codziennie trzy części różańca oraz wskazane modlitwy ku czci Maryi – wyjaśnił o. Andrzej Laskosz CSsR.

Kustosz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II opowiedział również, jak wyglądała modlitwa nowenną pompejańską w toruńskiej świątyni.

W naszym sanktuarium tak naprawdę odmawialiśmy przez te 54 dni codziennie cztery części różańca, bo tak się składa, że w sanktuarium codziennie jest różaniec o godz. 11:30 – to była pierwsza część różańca pompejańskiego przed Najświętszym Sakramentem, potem o 12:00 odbywała się Msza św. i o 13:30 odmawiano kolejne trzy części różańca świętego, by o godz. 15:00 odmówić jeszcze Koronkę do Bożego Miłosierdzia – tłumaczył o. Andrzej Laskosz CSsR.

Jak poinformował o. Andrzej Laskosz CSsR, w toruńskim sanktuarium odbędzie się kolejna nowenna pompejańska, która rozpocznie się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Będą dwie nowenny pompejańskie przed Najświętszym Sakramentem w naszym sanktuarium, gdyż jest już właśnie to pytanie, czy będzie jeszcze kiedyś taka nowenna pompejańska, My ją rozpoczniemy w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, a więc będzie odprawiana 8 września, jesienią oraz na wiosnę, od Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Będziemy modlić się o wiarę w naszych rodzinach – akcentował kustosz toruńskiej świątyni.

Ojciec Andrzej Laskosz CSsR zaprosił również wszystkich chętnych do uczestnictwa w innych nabożeństwach,  m.in. w czwartkowych Mszach Świętych.

W najbliższy czwartek bardzo serdecznie zapraszam mieszkańców Torunia i okolic, by przybyć do nas, do naszego sanktuarium, na Mszę św. o godz. 12:00, a potem na godzinną adorację przed Najświętszym Sakramentem. […] W każdy czwartek to spotkanie modlitewne koła Radia Maryja będzie tu, w naszym sanktuarium – mówił o. Andrzej Laskosz CSsR.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem o. Andrzeja Laskosza CSsR dostępna jest [tutaj]

RIRM

drukuj