fot. pixabay.com

Rada UE przyjęła stanowisko ws. wprowadzenia normy emisji spalin Euro 7

Rada Unii Europejskiej przyjęła stanowisko negocjacyjne ws. projektu rozporządzenia wprowadzającego normę emisji spalin Euro 7. Propozycja przepisów po raz pierwszy obejmuje w jednym akcie prawnym samochody osobowe, dostawcze oraz pojazdy ciężkie.

Głównym celem regulacji wprowadzających normę emisji spalin Euro 7 jest dalsze zmniejszanie emisji spalin zanieczyszczających powietrze z transportu drogowego. Propozycja określa też limity emisji cząstek z układu hamulcowego czy opon i wprowadza zaawansowane technologie do monitorowania emisji.

Europoseł Bogdan Rzońca z PiS ocenił, że koszty społeczne projektu rozporządzenia byłyby ogromne.

– Wszyscy pewnie zgodziliby się z tym, że ochrona środowiska jest bardzo ważna, tylko koszty ponoszone przez tak szybkie tempo realizacji celów klimatycznych w obszarze transportowym są tak duże, że nie wiem, kto to tempo wytrzyma, bo mam już pierwsze sygnały z Wielkiej Brytanii, gdzie premier Sunak wprost powiedział w tamtym tygodniu, że odchodzi od celów polityki klimatycznej. Świat motoryzacyjny i przeciętni mieszkańcy mogą to mocno oprotestować i będzie duży problem z realizacją tych postanowień, tym bardziej że – jak informują media – następuje pewien spadek w zamówieniach samochodów elektrycznych – mówił eurodeputowany.

Negocjacje Rady UE z Parlamentem Europejskim w sprawie projektu rozporządzenia rozpoczną się po tym, jak swoje stanowisko przyjmą eurodeputowani.

W ubiegłym roku obie instytucje przyjęły tymczasowe porozumienie ws. obniżenia norm emisji dwutlenku węgla dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Ustalono w nim cel redukcji o 100 proc. do 2035 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl