W Brukseli rozpocznie się szczyt UE

Po południu w Brukseli rozpocznie się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej. Wśród omawianych tematów będą: propozycja stworzenia unii energetycznej, kryzys ukraiński i stosunki z Rosją, sytuacja w Libii, a także sytuacja gospodarcza w UE.

Planowana jest m.in. dyskusja na temat utrzymania sankcji gospodarczych, nałożonych na Rosję w ub. roku za wspieranie separatystów na wschodniej Ukrainie.

Poseł Witold Waszczykowski, były wiceszef MSZ, wskazuje na dwa powody, dla których unijne sankcje wobec Rosji powinny zostać utrzymane, a nawet zaostrzone.

Nie widać postępów w realizacji porozumienia Mińsk2. W związku z tym zakładam, że sankcje nie zostaną zmniejszone, ale utrzymane. Nie wiadomo natomiast czy po rewelacjach Władimira Putina, który zapowiedział, że była to absolutna agresja i aneksja Krymu przygotowywana przez Rosję, nie będzie jakichś refleksji, aby te sankcje rozszerzyć. Nie wydaje mi się jednak, bowiem jeśli będą one utrzymane w mocy, to i tak już w tej chwili jest to duży sukces solidarności europejskiej – powiedział poseł Witold Waszczykowski.

Podczas dwudniowego szczytu przywódcy państw UE mają także poprzeć przedstawiony przez KE projekt utworzenia unii energetycznej.

Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego UE. W projekcie nie ma jednak mowy o wspólnych zakupach gazu. Na takim rozwiązaniu zależało Polsce.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl