W. Skurkiewicz: Deklaracja Rzymska musi jednoczyć wszystkie państwa UE

Znamy wstępne założenia Deklaracji Rzymskiej, która zostanie podpisana w najbliższą sobotę. O konkluzjach jakie ma zawierać dokument informują unijne źródła dyplomatyczne.

Deklaracja zostanie przyjęta z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, które zapoczątkowały integrację europejską.

Według źródeł, dokument akcentuje jedność Unii. Równocześnie miał zostać   osłabiony zapis o wielu prędkościach wewnątrz Wspólnoty. To właśnie pomysł „Europy dwóch prędkości” budził w ostatnich tygodniach wiele kontrowersji.

W projekcie deklaracji wzmocniono zapisy o roli parlamentów narodowych w procesie podejmowania decyzji w UE.

Poseł PiS Wojciech Skurkiewicz zaznacza, że Europa musi wspólnie szukać konkretnych odpowiedzi na liczne problemy dotykające Wspólnotę.

– Jeżeli Unia Europejska ma sprostać i wytrzymać próbę czasu to deklaracje np. taka jak chociażby ta rzymska, która jest przyjmowana okolicznościowo z okazji 60. rocznicy Traktatu Rzymskiego, bez wątpienia, musi działać w sposób jednoczący wszystkie państwa w UE. Dlatego też nie wyobrażam sobie, żeby podczas spotkania we Włoszech ktokolwiek chciał podejmować jakieś decyzje odnośnie np. forsowania pomysłu Europy dwóch prędkości – oświadczył poseł PiS.

Deklaracja Rzymska ma wyznaczyć kierunek rozwoju dla Unii 27 państw, już bez Wielkiej Brytanii, która szykuje się do Brexitu. W najbliższych dniach dokument ma zostać jeszcze dopracowany przez dyplomatów, ale nie zaplanowano już żadnego spotkania negocjatorów.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj