fot. pixabay.com

Sejm zajmuje się przepisami zaostrzającymi kary dla pijanych kierowców

Sejm pracuje nad przepisami zaostrzającymi kary dla kierowców pod wpływem alkoholu. Jedną ze zmian jest konfiskata pojazdu. W czwartek nowelą Kodeksu karnego autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości zajmowała się specjalna sejmowa podkomisja.

W myśl projektu nietrzeźwy kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy.

Wiceminister sprawiedliwości, Marcin Warchoł, ocenił, że to skuteczne narzędzie do walki z pijanymi kierowcami.

– Ideą jest, żeby pojazd, który został użyty do popełnienia przestępstwa, nie był dalej w posiadaniu sprawcy przestępstwa. Konfiskata pojazdu jako skuteczne narzędzie do walki z pijanymi kierowcami sprawdziło się w wielu krajach Europy. Widząc ogromne nieszczęście, jakie powodują pijani kierowcy, uważamy, że również u nas ten środek wywrze efekt odstraszający – mówił Marcin Warchoł.  

Ponadto pijanemu kierowcy za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu będą grozić minimum 3 lata więzienia, a za spowodowanie śmierci – minimum 5 lat.

Do 16 lat wzrośnie też maksymalna kara dla nietrzeźwego sprawcy wypadku za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci.

Ze statystyk wynika, że w ubiegłym roku pijani kierowcy spowodowali ponad 1600 wypadków, w których zginęło przeszło 200 osób. Resort sprawiedliwości liczy na to, że Sejm uchwali nowelę w przyszłym miesiącu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl