Posłowie uhonorują niezłomnego kapłana ks. Antoniego Baraniaka

Sejm uhonoruje specjalną uchwałą niezłomnego ks. arcybiskupa Antoniego Baraniaka, metropolitę poznańskiego – sekretarza Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. W tym roku mija 40. rocznica jego śmierci.

Inicjatorkami uhonorowania ks. arcybiskupa przez parlament były cztery posłanki: Lidia Burzyńska, Joanna Borowiak, Anna Milczanowska i Krystyna Wróblewska.

Ta postać szczególnie na to zasługuje – podkreśliła poseł PiS Krystyna Wróblewska.

Głosowanie nad uchwałą upamiętniającą ks. Arcybiskupa odbędzie się w piątek, natomiast wczoraj w Sejmie zaprezentowano wystawę zatytułowaną „Człowiek Niezłomny Kościoła” . Honorowym patronatem objął ją marszałek Marek Kuchciński.

– Zasypujemy dziesiątki lat niepamięci o wybitnej postaci polskiego Kościoła i narodu – podkreślił marszałek Sejmu.

W 1953 roku ks. arcybiskup Antoni Baraniak trafił do aresztu śledczego w Warszawie. Śledztwo w jego sprawie trwało trzy lata. W tym czasie przez przemoc fizyczną i psychiczną próbowano go złamać, aby obciążył prymasa Stefana Wyszyńskiego, jednak duchowny pozostał niezłomny.

Prymas Tysiąclecia na pogrzebie księdza arcybiskupa powiedział, że był on dla niego osłoną.

– On sam za życia nigdy nie czynił z siebie męczennika. Zawsze zachowywał to w ogromnej dyskrecji – wskazuje ks. biskup Zdzisław Fortuniak.

Otwarciu wystawy towarzyszyła projekcja filmu Jolanty Hajdasz „Żołnierz niezłomny kościoła”.

– To jest po prostu rodzaj takiego powiedzenia przez polskie państwo ks. arcybiskupowi Baraniakowi „przepraszamy”. To trochę mało – mówiła autorka filmu.

Tym bardziej, że oprawcy ks. Arcybiskupa nigdy nie odpowiedzieli za swoje czyny. W 2000 roku umorzono śledztwo w sprawie znęcania się nad kapłanem. Stwierdzono, że nie ma wystarczających dowodów. Śledztwo zostało wznowione dopiero w tym roku.

– On był od wielu lat zupełnie w jakimś niebycie, jakimś nieistnieniu – zaznaczyła Jolanta Hajdasz.

Trwa zbiórka podpisów pod apelem o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. arcybiskupa oraz pod wnioskiem do prezydenta Andrzeja Dudy, aby uhonorował państwowym odznaczeniem niezłomnego arcybiskupa. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.antonibaraniak.pl.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl