fot. PAP/Radek Pietruszka

J. Kaczyński: Do Sejmu trafi projekt ustawy obniżającej pensje poselskie o 20 proc.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiada obniżenie pensji posłów, a także włodarzy samorządowych i zasiadających w zarządach spółek Skarbu Państwa. Natomiast nagrody, które w ostatnim czasie otrzymali członkowie rządu zostaną przeznaczone na cele charytatywne.

Wiemy, że jesteśmy dla społeczeństwa i to nie jest tak, że idzie się do polityki dla pieniędzy i nie jest celem polityki bogacenie się polityków – oświadczył dziś Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości i ogłosił planowane zmiany w wynagradzaniu osób pełniących funkcję publiczne.

– Ministrowie konstytucyjni, sekretarze stanu, którzy są politykami zdecydowali się na przekazanie swoich nagród (tutaj terminem będzie połowa maja) na cele społeczne do Caritasu. To jednak za mało, bo tu chodzi tylko o pewien incydent. On wywołał reakcję, ale ta reakcja jest niewątpliwie głębsza. W związku z tym Komitet Polityczny PiS, na mój wniosek, ustalił dzisiaj, że zostanie złożony do laski marszałkowskiej projekt obniżenia o 20 proc. pensji poselskich – powiedział Jarosław Kaczyński.

Ponadto Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział wprowadzenie limitów, które obniżą zarobki wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków i starostów oraz ich zastępców. Zniesione zostaną również wszelkie dodatkowe świadczenia występują po za pensją podstawową, które uzyskują osoby kierujące spółkami Skarbu Państwa.

– Te dodatkowe świadczenia często są na poziomie pensji. Tego już nie będzie. To będzie dotyczyło także spółek komunalnych, że – krótko mówiąc – będzie w tej chwili dużo, dużo skromniej, niż było dotychczas – akcentował szef Prawa i Sprawiedliwości.

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że partia będzie z całą stanowczością egzekwować dyscyplinę w tych sprawach od swoich członków.

– Jeśli ktoś by nie chciał głosować za tego rodzaju decyzjami, bo one muszą być podjęte poprzez ustawy w większości przypadków, to traci szansę na miejsce na liście wyborczej, na dalszy udział w polityce. Społeczeństwo oczekuje skromności i będzie ona wprowadzona – podkreślał Jarosław Kaczyński.

Po zmianach pensja posła będzie wynosić mniej niż dwie przeciętne pensje w Polskiej gospodarce.

TV Trwam News/RIRM

drukuj