fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Pozytywna opinia sejmowej komisji ws. kandydata na ambasadora USA – Marka Magierowskiego

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Marka Magierowskiego na polskiego ambasadora w Stanach Zjednoczonych.

Kandydaturę Marka Magierowskiego na ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych przedstawił na sejmowej komisji wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Wskazał na doświadczenie dyplomatyczne kandydata. Marek Magierowski przez ponad 20 lat pracował jako dziennikarz i publicysta zajmujący się głównie polityką międzynarodową. W 2015 roku rozpoczął pracę w Kancelarii Prezydenta.

– Do maja 2017 roku był dyrektorem biura prasowego oraz rzecznikiem prezydenta Andrzeja Dudy. Od czerwca 2017 roku do czerwca 2018 roku piastował funkcję wiceministra spraw zagranicznych. Odpowiadał w tym czasie między innymi za relacje ze Stanami Zjednoczonymi, z Chinami, ale także za dyplomację ekonomiczną – zwrócił uwagę Marcin Przydacz.

Od czerwca 2018 roku Marek Magierowski jest ambasadorem Polski w Izraelu. Teraz ma zastąpić Piotra Wilczka na stanowisku ambasadora RP w USA, który pełni tę funkcję od 2016 roku. Marek Magierowski, prezentując wizję swojej pracy w polskiej ambasadzie w Waszyngtonie, podkreślił wagę sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi zarówno pod względem politycznym, wojskowym, jak i technologicznym.

– Ważne jest podtrzymywanie dobrych relacji w tych sferach niezależnie od tego, kto zasiada w Białym Domu, bo – jak wiemy – lokatorzy zmieniają się co 4 lub co 8 lat – mówił Marek Magierowski, kandydat na ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych.

Według Magierowskiego wyzwaniem dla polskiej dyplomacji w relacjach z Amerykanami będzie m.in. sprawa Nord Stream 2 oraz dialog ze środowiskami żydowskimi.

TV Trwam News

drukuj