fot. flickr.com

Białoruś: 136 osób w areszcie za „nieprawomyślne komentarze” w sprawie śmierci funkcjonariusza KGB

Za komentarze w internecie po śmierci funkcjonariusza KGB pociągnięto do odpowiedzialności karnej 136 osób – poinformował Komitet Śledczy w środę. Wszystkich zatrzymano w ramach sprawy karnej dotyczącej „podżegania do nienawiści” i „zniewagi przedstawiciela władzy”.

„Status podejrzanych ma 136 osób, tzw. anonimowych komentatorów” – poinformował Komitet Śledczy w środę. Wcześniej o masowych zatrzymaniach za komentarze w internecie informowali obrońcy praw człowieka.

„Pomimo niejednokrotnych ostrzeżeń o surowej ocenie każdego takiego faktu, niektórych «komentatorów» to nie powstrzymało” – wskazano w komunikacie, w którym internautom zarzucono „szczucie, zniewagi i obrażanie”.

Publikowane komentarze i nagrania miały się cechować „wyjątkowym cynizmem”. Wszyscy zatrzymani trafili do aresztu, a Komitet Śledczy poszukuje sprawców „podobnych przestępstw”.

Jak podano, chodzi o obraźliwe komentarze w sprawie śmierci funkcjonariusza KGB.

Według informacji białoruskich struktur siłowych 28 września podczas szturmu jednego z mieszkań w Mińsku w ramach poszukiwania osób „związanych z terroryzmem” doszło do strzelaniny. Andrej Zelcer, pracownik firmy EPAM (IT), miał wystrzelić do funkcjonariuszy (w cywilu) z broni myśliwskiej, a ci odpowiedzieli ogniem. Zginęły dwie osoby – Andriej Zelcer i funkcjonariusz Dzmitryj Fiedasiuk.

Według władz i mediów państwowych doszło do zgładzenia „niebezpiecznego terrorysty”.

Z powodu nieprawidłowej, zdaniem władz, relacji na temat zabitego Andreja Zelcera (pozytywnymi komentarzami znającej go osoby), na Białorusi zablokowano dostęp do „Komsomolskiej Prawdy w Biełarusi” i aresztowano autora artykułu Hienadzia Mażejkę. W efekcie moskiewska redakcja podjęła decyzję o likwidacji gazety. W związku z tym Kreml wyraził „ubolewanie”.

W środę w Mińsku odbył się pogrzeb Andreja Zelcera. Media niezależne poinformowały, że trumnę z ciałem przewieziono z kostnicy od razu na cmentarz, ponieważ żaden z zakładów pogrzebowych nie zgodził się na organizację pożegnania. Dzmitryja Fiedasiuka pochowano z honorami państwowymi w ubiegłym tygodniu.

Białoruscy obrońcy praw człowieka uznali w środę za więźniów politycznych 73 osoby spośród zatrzymanych za komentarze. Tym samym, według centrum „Wiasna”, liczba więźniów sumienia wzrosła do 801.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl