fot. PAP/Tomasz Gzell

Rusza program rozwoju rodzinnych domów pomocy

Od przyszłego roku gminy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie do budowania rodzinnych domów pomocy. Otrzymają również dodatkowe środki na remonty i wyposażenie istniejących placówek.  

Obecnie w dwunastu województwach funkcjonuje łącznie 47 rodzinnych domów pomocy oferujących miejsca dla ok. 360 osób – mówi Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

– Są to jednostki, które mogą świadczyć pomoc od trzech do ośmiu podopiecznych. To jednostka, która zastępuje opiekę w miejscu zamieszkania, a jeszcze nie kierujemy takiej osoby do Domów Pomocy Społecznej – tłumaczy wicemin. Stanisław Szwed.

Rząd chce rozwijać system rodzinnych domów pomocy. Specjalny program będzie realizowany od przyszłego roku i jest skierowany do samorządów gminnych.

– Chcemy, aby w tym nowym programie było większe dofinansowanie dla samorządów. Z jednej strony na dofinansowanie kosztów, które ponoszą gminy za uczestników takiego domu. Z drugiej strony jest to możliwość dofinansowania remontów i wyposażenia – wyjaśnia wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Wszystko po to, by poprawić dostępność usług opiekuńczych świadczonych w rodzinnych domach pomocy oraz rozwijać tę formę wsparcia. Wiceminister Stanisław Szwed przypomina, że nadal działa Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Polega on na dostarczaniu niezbędnej pomocy – np. w postaci zakupów – osobom starszym, które pozostają w domu z powodu pandemii.

– Chcemy dalej utrzymywać taką formę, aby osoby, które potrzebują takiej pomocy, mogły korzystać z Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów – informuje wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej

Osoby powyżej 70 r.ż., które potrzebują wsparcia, mogą zadzwonić na infolinię pod numerem: 22 505 11 11.

TV Trwam News

drukuj