Lekarze rodzinni bez kontraktów na przyszły rok?

Lekarze rodzinni ostrzegają, że mogą nie podpisać kontraktów na przyszły rok. Jak mówią medycy z Porozumienia Zielonogórskiego oraz Konsylium Lekarzy Rodzinnych, propozycje resortu zdrowia związane z wprowadzeniem pakietu kolejkowego są nie do przyjęcia.

Ministerstwo nakłada na lekarzy więcej obowiązków, a nie idą za tym dodatkowe pieniądze za wykonaną pracę – powiedział Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

To jest nasza obawa. Uważamy, że pakiet antykolejkowy jest dla nas w tej chwili obowiązkiem, który nie został do końca przemyślany. Jest wykonywany zbyt szybko, wprowadzony bez pilotażu. Może przez to narażać naszych pacjentów na to, że świadczenia, których będziemy im udzielać, nie będą realizowane w takich warunkach i z takim oddaniem, jak my byśmy sobie życzyli, ponieważ ktoś nie przemyślał do końca całego projektu. Zbyt szybko, „na kolanie” przygotował rozwiązanie, wzbudzając tylko oczekiwania – zaznaczył Jacek Krajewski.

Od przyszłego roku lekarze mają m.in. wykonywać więcej badań diagnostycznych oraz zająć się wystawianiem skierowań do okulistów i dermatologów.

Eksperci i środowisko medyczne od dawna krytykują pospieszne wprowadzanie nowych regulacji, a zwłaszcza brak realnych źródeł ich finansowania. Negocjacje w tej sprawie wciąż trwają.

RIRM

drukuj